Мільйони на нагляді за будівництвом

08:12 | Економічна правда. Колонки

Попри проведені реформи та дерегуляцію - скасування юридично, технічно та морально застарілих радянських норм і стандартів, - будівельна галузь в Україні залишається однією з найскладніших для заходів контролю.
Передусім це пов"язано з тим, що роками будівельний ринок перебував у зоні особливої уваги великих бізнес-груп, які намагалися його "перекроїти" або змінити відповідно до своїх інтересів.
Навіть зараз, коли питання захисту енергетичної інфраструктури або відновлення зруйнованих об"єктів є пріоритетом держави, будівельна галузь залишається "священною коровою" для перевірок.
Система архітектурно-будівельного контролю в Україні настільки закрита, що повного доступу до неї не мають ані громадські організації, ані профільні - як от Державна аудиторська служба України.
Процес будівництва нагадує "чорний ящик" Скіннера: на загал доступні дані лише про його підготовку та кінцевий результат.
А як і що відбувається всередині - "комерційна таємниця".
Звісно, деякі скандальні проєкти вдається зупинити ще на етапі тендеру.
Так було з "Охматдитом", коли переможцем стала фірма, що запропонувала послуги з відбудови корпусів за вдвічі вищу ціну - 307 млн грн.
Така зухвалість викликала резонанс у суспільстві та була покарана: тендер скасували.
Проте широка громадськість не відзначила іншу проблему, з якою постійно стикаються аудитори.
Ідеться про нарахування відсотків "консультантам", які здійснюють авторський і технічний нагляд під час будівництва.
Наприклад, якби скандальний тендер з відбудови дитячої лікарні залишився чинним, то приватна компанія, яку замовник обрав технічним наглядачем, отримала би 5,22 млн грн, що становить 1,7% від заявленої суми.
Тепер уявіть, скільки витрачається грошей на подібні приватні послуги, коли ціна договорів на будівництво сягає мільярдних показників.
Одразу варто зауважити: таких невиправданих витрат - а ми говоримо про державні кошти - нараховується на десятки і сотні мільйонів гривень.
Будівництво на папері… Будівництво починається не з будмайданчика.
Воно готується в кабінетах забудовників та дозвільних організацій.
І весь цей етап прихований від усіх.
Спочатку замовник проводить тендер або визначає проєктну організацію, яка як окремий учасник будівництва є виконавцем проєктно-кошторисної документації.
Далі відбувається експертиза проєкту і на цьому етапі з"являються можливості для корупційних зловживань.
У 2017 році була пролобійована низка законодавчих змін у рамках дерегуляції будівництва: скасовані десятки застарілих нормативно-правових актів (ДБН) та приведені до сучасних стандартів.
Принаймні так заявляли автори цієї реформи.
Торкнулися зміни і проведення експертизи проєктів будівництва та кошторисної документації, тобто відповідності проєктих рішень вимогам експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, нормативам життєвого середовища.
Експертиза проєктів обов"язкова для всіх об"єктів будівництва, що споруджуються на кошти з міських, державних або обласних бюджетів із кошторисною документацією на суму понад 300 тис.
грн.
Проте якщо раніше такою діяльністю займалися лише кваліфіковані державні експерти, то після реформи 2017 року експертизу проводять так звані сертифіковані спеціалісти.
Це представники організацій, які формально відповідають вимогам Мінінфраструктури.
Тобто замовник може вибирати експертів, які зроблять для нього експертизу проєктно-кошторисної документації.
Або, як написано в мотиваційному проспекті на сайті однієї з організації, що займається такою діяльністю, "вартість (ціна) експертизи проєкту будівництва Вас приємно здивує".
При цьому експертна організація не відповідає за свої висновки.
Вона лише констатує відповідність проєкту технічним нормам.
Хоча саме на цьому етапі закладається бомба уповільненої дії, яка пізніше вибухає у вигляді збільшення витрат на будівництво.
…і в реальності Коли починається будівництво, то замовник або генеральний підрядник зобов"язаний визначити та забезпечити авторський і технічний нагляди.
Технічний нагляд - це контроль будівельно-монтажних робіт, тобто їх відповідність будівельним нормам, правилам і держстандартам.
Авторський нагляд здійснюється з метою забезпечення відповідності виконаних будівельних робіт проєктній документації.
Отримати кваліфікацію експерта технічного нагляду теоретично може будь-хто, якщо він має профільну освіту і пропрацював на будівництві три роки.
Вартість навчання та атестації сумарно становлять трохи більше 21 тис.
грн.
Скільки коштує квадратний метр відбудови На практиці, з якою стикалися фахівці Держаудитслужби, замовник будівництва передає функції проєктної організації, науково-технічного супроводу та авторського нагляду підряднику.
Що це означає?
Технічний та авторський нагляд починає коригувати проєкт уже після його затвердження проєктною організацією.
Зазвичай ці пропозиції спрямовані не на здешевлення будівельних рішень, а на їх здорожчання.
Адже підрядник після цього отримує більші кошти і пропорційно ростуть відсотки за додаткові послуги.
Ось кілька прикладів.
У 2023 році Держаудитслужба аналізувала договори на будівництво за бюджетні кошти великих інфраструктурних об"єктів.
На початку реалізації проєктів і після коригування підрядником ціни договорів кардинально збільшувалися: з 300 млн грн - до 1,1 млрд грн, з 2,5 млрд грн - до 3,8 млрд грн.
Скільки коштують додаткові послуги Ситуація з "Охматдитом" показала, що не лише підрядники можуть заробляти на необґрунтованому завищенні вартості будівництва.
Наявність супровідних послуг приносить зиск іншим учасникам будівництва, що може становити до 6% від виробничої собівартості об"єкта будівництва.
Тобто чим дорожчий проєкт, тим більше грошей отримають "сертифіковані спеціалісти" за інжинірингові послуги.
Наприклад, сума додаткових витрат на будівництво об"єкта за 3,8 млрд грн перевищила 160 млн грн без ПДВ:
науково-технічний супровід - 12 млн грн;

утримання служби замовника - 26 млн грн;

здійснення технічного нагляду - 38 млн грн;

послуги інженера-консультанта - 56,5 млн грн;

виготовлення проєктно-кошторисної документації - 23 млн грн;

експертиза проєктно-кошторисної документації - 1,3 млн грн;

здійснення авторського нагляду - 3,3 млн грн. Здавалося, що наявність такої великої кількості супровідних послуг має гарантувати принаймні якість виконаних робіт.
Проте під час перевірок фахівцями Державної аудиторської служби встановлені масові випадки невідповідності виконаних робіт проєкту (відповідальні - авторський і технічний нагляди), неякісне виконання ПКД і прорахунки в ній (відповідальні - проєктні та експертні організації), оплата за невиконані або неякісно виконані роботи (відповідальний - технічний нагляд).
Виникає запитання: за що були заплачені з бюджету такі великі кошти?
Пропозиції Держаудитслужби Нам усім потрібно навчитися заощаджувати, особливо якщо є можливість мінімізувати витрати.
Це питання нашого виживання і нашої перемоги.
Будівництво - одна з галузей, у якій за раціонального підходу можна зекономити сотні мільйонів гривень.
Тому Державна аудиторська служба пропонує низку змін у підходах до розрахунків витрат на будівництво.
1.
Мають детально обґрунтовуватися причини збільшення вартості кожного об"єкта, якщо цього вимагають конкретні технічні рішення.

2.
Варто розглянути питання про створення незалежної державної установи з питань сертифікації учасників будівництва (інженерів, архітекторів, експертів).

3.
Скасувати практику залучення стороннього інженера-консультанта спеціалізованими замовниками (Службою відновлення, управліннями капітального будівництва), які мають у штаті інженерно-технічних спеціалістів та здійснюють відрахування на їх утримання з коштів на будівництво об"єкта.

4.
Переглянути вимоги до учасників будівництва, які підлягають сертифікації, та визначити чіткі критерії для скасування сертифіката в разі виявлення порушень.

Додати коментар

Користувач:
email:





Є на ринку й обман і шахрайство,
Інвесторів часто зводять з пуття.
Та якщо знати правила гри,
То можна втричі збагатіти з ним.

- Fin.Org.UA

Новини

17:00 - Комунальні послуги та мобільний зв’язок: на що українці витрачають перший кешбек від держави
16:30 - До уваги замовників послуг транспортування
16:18 - Обгрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі “22850000-3 Швидкозшивачі та супутнє приладдя (папки в асортименті)”
16:16 - Обгрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі 44520000-1 Замки, ключі та петлі (замки, ручки, накладки, серцевини в асортименті)
16:14 - Обгрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі 09130000-9 – Нафта і дистиляти (дизельне паливо наливом для заправки генератора)
15:58 - Наказ Мінекономіки від 15.11.2024 № 26083 щодо внесення змін до Плану підготовки проектів регуляторних актів у 2024 р.
15:50 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ -НОВОКОДАЦЬКИЙ, ЧЕЧЕЛІВСЬКИЙТА ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 19.11.2024
15:00 - Нефть у нижней границы диапазона
14:24 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
13:16 - Як податкова шукала податки на OnlyFans
13:00 - З початку року Україна експортувала товарів на $36,3 млрд – більше ніж за увесь 2023 рік, — Юлія Свириденко
12:31 - Комунальники Слов’янська замовили позашляховик Mitsubishi за 2 мільйони
12:24 - московіяни за 2024 рік побили рекорд із купівлі алкоголю: фаворит - горілка
12:20 - Альткоины набирают силу
12:00 - Польща, Німеччина та ПРООН підтримали запуск нового цифрового застосунку від Державної служби зайнятості для пошукачів роботи в Україні
11:54 - "Нова пошта" може запрацювати в США у 2025 році
11:44 - Покарали колишніх керівників підприємства "Укроборонпрому" за мільйонні розтрати
11:41 - Графіки відключення світла у Києві та області можуть скасувати найближчими днями – експерт
11:20 - Українські банки нарощують прибутки: хто у лідерах
11:14 - Як отримати ЕДП на електронні носії у Кваліфікованого надавача ЕДП ДПС України (алгоритм дій)?
11:12 - Фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, додає або вилучає види діяльності: заповнення деяких полів заяви за ф. № 5-ОПП
11:10 - Розпочалася інформаційно-роз’яснювальна кампанія щодо запровадження системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) у ДПС
11:08 - Плата за землю: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників надійшло понад 6,1 млрд гривень
11:05 - Комітет ВР схвалив проєкт держбюджету-2025 до другого читання зі змінами
10:59 - Як отримати ЕДП на електронні носії у Кваліфікованого надавача ЕДП ДПС України (алгоритм дій)?
10:57 - Як здійснюється розрахунок діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) для цілей трансфертного ціноутворення (з наведенням прикладу)?
10:57 - Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету понад 80,7 млн грн рентної плати
10:56 - За користування надрами платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету понад 80,7 млн грн рентної плати
10:55 - Фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, додає або вилучає види діяльності: заповнення деяких полів заяви за ф. № 5-ОПП


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.6929
Канадський долар29.3602
Юань Женьміньбі5.7111
Чеська крона1.7264
Данська крона5.8498
Гонконгівський долар5.3147
Форинт0.106801
Індійська рупія0.49021
Рупія0.002609
Новий ізраїльський шекель11.0619
Єна0.26647
Теньге0.082972
Вона0.029604
Мексиканське песо2.0303
Молдовський лей2.2804
Новозеландський долар24.1568
Норвезька крона3.7251
московський рубль0.41341
Сінгапурський долар30.7663
Ренд2.2885
Шведська крона3.7616
Швейцарський франк46.5948
Єгипетський фунт0.8371
Фунт стерлінгів52.2398
Долар США41.3715
Білоруський рубль15.0376
Азербайджанський манат24.3405
Румунський лей8.7679
Турецька ліра1.1981
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.3156
Болгарський лев22.3099
Євро43.6345
Злотий10.0859
Алжирський динар0.3096
Така0.3435
Вірменський драм0.10634
Домініканське песо0.6871
Іранський ріал0.00009233
Іракський динар0.031465
Сом0.48041
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.5517
Малайзійський ринггіт9.4149
Марокканський дирхам4.1919
Пакистанська рупія0.1484
Саудівський ріял10.9752
Донг0.0016306
Бат1.22059
Дирхам ОАЕ11.222
Туніський динар13.3344
Узбецький сум0.0032253
Новий тайванський долар1.2873
Туркменський новий манат11.777
Сербський динар0.38324
Сомоні3.8682
Ларі15.0408
Бразильський реал7.1483
Золото107349.53
Срібло1274.93
Платина39638.03
Паладій40288.81

Курси валют, встановлені НБУ на 19.11.2024