Навіщо нам кодекс корпоративного управління

22.11 13:43 | Економічна правда. Колонки

Президент Володимир Зеленський заявив, що збитки України внаслідок російського вторгнення сягають 800 млрд дол.
При таких втратах фокус уряду та регуляторів ринку змістився в сторону виживання та збереження макроекономічної стабільності.
Однак для стійкого зростання та відновлення Україні потрібно залучати прямі інвестиції та покращувати бізнес-клімат.
Чи усвідомлюють ринок та держава, що удосконалення практик корпоративного управління є невід"ємною частиною залучення інвестицій? Чи стежать за останніми світовими тенденціями корпоративного управління?
З 2017 року Ukrainian Corporate Governance Academy поєднує в собі академічну, практичну та нормотворчу експертизи в корпоративному управлінні.
Створений на її базі кодекс корпоративного управління повинен стати загальнонаціональним орієнтиром корпоративної реформи та допомогти компаніям залучати капітал.
Проте спершу кодекс треба оновити.
Як створили кодекс корпоративного управління У 2018 році я познайомився з Річардом Фредеріком, автором перших глобальних принципів корпоративного управління - OECD Corporate Governance Principles (1999).
Ці принципи історично слугували стандартом для розробки національних політик корпоративного управління в усьому світі.
Відомі як G20/OECD Principles of Corporate Governance, вони досі сприяють прозорості, відповідальності та стабільності ринків капіталу.
Саме у 2018 році почалася спільна робота над Кодексом корпоративного управління України, інструментом м"якого права (soft law).
М"яке право - це нормотворчі акти, які не є юридично обов"язковими, але впливають на поведінку та практики організацій і стимулюють добровільне дотримання стандартів.
Кодекс мав упорядкувати основні принципи корпоративного управління в Україні: права акціонерів, ролі органів управління (наглядова рада та виконавчий орган), принципи розкриття інформації та аудиту, роль стейкхолдерів.
Завдяки Річарду, Ukrainian Corporate Governance Academy, Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, численним експертам, а також донорам (IFC, SECO, USAID) кодекс повністю відповідав глобальним стандартам.
У березні 2020 року він був офіційно затверджений.
Які переваги застосування кодексу Кодекс був написаний із мріями про повноцінний фондовий ринок України та збільшення публічного розміщення акцій на фондовому ринку України.
Однак більшість українських компаній розміщують цінні папери на Варшавській, Лондонській та Нью-Йоркській фондових біржах.
Тому наша реальність така: для більшості компаній України кодекс не є обов"язковим.
Однак навіть для тих, хто не планує IPO, але шукає міжнародних партнерів та розраховує на залучення капіталу, імплементація кодексу може стати позитивним фактором для початку співпраці з інвесторами.
Мені відомо лише про десять компаній (пʼять приватних і пʼять державних), які створили власні кодекси корпоративного управління на основі затвердженого кодексу.
Нагадаю, що за даними Держстату в Україні близько 7 490 функціонуючих акціонерних товариств, 792 200 ТОВ і 3 356 держпідприємств.
Імплементація кодексу дасть компаніям такі переваги.
Вплив репутації на український бізнес: тренд за ESG Полегшений доступ до капіталу та інвестицій. Компанії, які не дотримуються кодексу, не демонструють прозорість, підзвітність та належні практики, набагато менш привабливі для міжнародних інвесторів.
Наприклад, IFIs та DFIs майже завжди вимагають найвищих стандартів управління, адже прагнуть мінімізувати ризики і забезпечити ефективність та стабільність своїх інвестицій.
Навіть без IPO інвестори можуть розглядати кредити і конвертовані позики (convertible loan, боргове фінансування, яке в майбутньому дає право інвестору стати співвласником компанії), не кажучи про технічну допомогу.
Довіра євросоюзівських стейкхолдерів. Дотримання кодексу свідчить про те, що управління компанії належно впорядковане, а сама компанія дотримується етичних принципів.
Це підвищує довіру не тільки серед інвесторів, а й інших стейкхолдерів - євросоюзівських клієнтів, постачальників, партнерів.
Розбудовувати відносини з останніми потрібно починати якомога швидше.
Публічна репутація. Імплементація кодексу - це також один із способів побудови стратегічної комунікації компанії, яка дотримується найвищих стандартів управління, сталого розвитку, інклюзії та гендерної рівності.
Хто вже починав переговори із західними кредиторами чи донорами, мене зрозуміють.
Конкурентна перевага. Компанії, які не дотримуються кодексу, матимуть мало шансів на стратегічні інвестиції та кредити і програють конкурентну боротьбу.
Імплементація кодексу розширить можливості для розвитку бізнесу, підвищить лояльність клієнтів, дозволить компанії отримати вищу ринкову вартість.
Чому спершу треба оновити кодекс У 2023 році світ побачив нову редакцію G20/OECD Principles of corporate governance.
OECD означила низку нових тенденцій.
Серед них - посилений нагляд за сталим розвитком; розширена роль в управлінні ризиками і готовність наглядових рад до кліматичних шоків та збоїв у ланцюгах постачання; цифрова компетентність та управління даними; залучення інституційних інвесторів та власників облігацій; посилена увага до стейкхолдерів.
Суттєво оновилося й українське законодавство, особливо закон "Про акціонерні товариства", який набрав чинності 1 січня 2023 року.
Його основними новаціями стали однорівнева рада директорів, нові умови працевлаштування невиконавчих директорів, можливість для акціонерів укладання корпоративного договору.
Щоб відповідати реаліям ринку і підвищеному фокусу з боку іноземних інвесторів, кодекс слід якнайскоріше оновити.
Тому у 2024 році почне роботу широка група експертів, яка охопить усіх учасників корпоративної реформи, початої 2015 року.
До складу групи увійдуть міжнародні експерти та практики корпоративного управління, номіновані Лондонською фондовою біржею та TheCityUK (у рамках проєкту Good Governance Fund "The City-Ukraine хаб", який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії; імплементатори проєкту - Abt Global та TheCityUK), International Finance Corporation, НКЦПФР, Мінекономіки, НБУ, ФДМ та Ukrainian Corporate Governance Academy.
Основна мета - затвердження оновленої загальнонаціональної рамки принципів корпоративного управління, визнаної ринком та державою.
Згодом на основі оновленого кодексу будуть створені рекомендації для конкретних груп компаній.
Не дарма група послів G7 з року в рік включає реформу корпоративного управління держкомпаній та банків у пріоритетні, навіть під час війни.
Для цього в оновленні кодексу мають брати участь відповідальні держоргани та регулятори.
Ukrainian Corporate Governance Academy як історичний ініціатор (2018-2020) та ідеологічний власник кодексу може виступити незалежним майданчиком для обговорення всіх нововведень, а також активно сприяти імплементації кодексу компаніями.
Не проґавмо момент для нової хвилі інвестицій.

Додати коментар

Користувач:
email:





Гроші, гроші всюди,
Вони роблять свою роботу,
Знищують все, що є,
Залишаючи лише користь.

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 22 листопада: польські фермери анонсують блокування, зимова "тисяча Зеленського"
20:59 - Герман Галущенко на Раді керуючих МАГАТЕ: росія становить пряму загрозу для ядерної безпеки світу
20:34 - Російський банк запропонував бізнесу їхати за кредитами до Білорусі
20:12 - Кабмін звільнив першого заступника голови Мінрозвитку
19:55 - "Vodafone Україна" зобов'язали усунути порушення вимог до підвищення енергонезалежності
19:29 - Пенсійний фонд оновив дані про середню зарплату в Україні
18:57 - Results of Discussion of New Approaches to Calculation and Publication of FX-Market Indicators
18:57 - Результати обговорення нових підходів до розрахунків та оприлюднення індикаторів валютного ринку
18:53 - Швеція готує значну інвестицію у виробництво Україною власної далекобійної зброї
18:51 - У центрі Львова закриваються ресторани та кафе: Власник !FEST назвав причини
18:45 - Провальные PMI закрепили падение EURUSD
18:30 - Економіка ЄС під загрозою через потенційну політичну нестабільність у Франції та Німеччині
18:09 - Українцям розповіли, коли і як можна отримати та витратити "тисячу Зеленського"
18:07 - Необхідно вжити всіх можливих заходів для уникнення ядерної катастрофи – Герман Галущенко на зустрічі з представником Китаю в МАГАТЕ
17:44 - Частині Донеччини скоротили подачу води
17:24 - Японія передала енергообладнання Харкову й Одесі: суттєво підтримає критичну інфраструктуру
17:12 - У Словʼянську обладнали укриття для шкіл, хоча навчання дистанційне
17:11 - ДПС здійснила перший взаємний міжнародний автоматичний обмін інформацією CRS із країнами – партнерами по обміну
17:04 - Анонс: круглий стіл «Креативні індустрії: як навчати кадри та де шукати співробітників»
17:01 - Зустріч ДПС та ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»: обговорили проєкт «Територія високого рівня податкової довіри»
16:59 - Нове відео від ДПС: «Декларування суми податку на додану вартість до бюджетного відшкодування»
16:57 - У суботу енергетики застосовуватимуть одну чергу відключень
16:53 - Нацбанк ініціював банкрутство харківського страховика
16:50 - У Британії чоловік підпалював повʼязаний з Україною бізнес в інтересах московія
16:36 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
16:31 - Національний банк оскаржить судові рішення стосовно застосування заходу впливу до ТОВ "УКмосковіяІНСТАНДАРТ"
16:30 - Нові санкції США сповіщають кінець енергетичних платежів ЄС через "Газпромбанк" московія
16:22 - Apple може стримувати інновації в браузерах для смартфонів – британський регулятор
16:19 - єОселя: в Україні молодь почала отримувати доступнішу іпотеку


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.8451
Канадський долар29.5412
Юань Женьміньбі5.7014
Чеська крона1.6953
Данська крона5.7649
Гонконгівський долар5.3079
Форинт0.104548
Індійська рупія0.4892
Рупія0.0026023
Новий ізраїльський шекель11.1047
Єна0.2674
Теньге0.082749
Вона0.029378
Мексиканське песо2.0213
Молдовський лей2.2616
Новозеландський долар24.1263
Норвезька крона3.7203
московський рубль0.40192
Сінгапурський долар30.6455
Ренд2.2882
Шведська крона3.7214
Швейцарський франк46.4105
Єгипетський фунт0.8318
Фунт стерлінгів51.6884
Долар США41.3193
Білоруський рубль15.0186
Азербайджанський манат24.3083
Румунський лей8.639
Турецька ліра1.1958
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.0029
Болгарський лев21.9854
Євро42.9927
Злотий9.9118
Алжирський динар0.3096
Така0.3435
Вірменський драм0.10634
Домініканське песо0.6871
Іранський ріал0.00009233
Іракський динар0.031465
Сом0.48041
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.5517
Малайзійський ринггіт9.4149
Марокканський дирхам4.1919
Пакистанська рупія0.1484
Саудівський ріял10.9752
Донг0.0016306
Бат1.22059
Дирхам ОАЕ11.222
Туніський динар13.3344
Узбецький сум0.0032253
Новий тайванський долар1.2873
Туркменський новий манат11.777
Сербський динар0.38324
Сомоні3.8682
Ларі15.0408
Бразильський реал7.1483
Золото111681.94
Срібло1295.53
Платина39871.06
Паладій42396.91

Курси валют, встановлені НБУ на 25.11.2024