"Підтримка українського бізнесу – основа перемоги"

06.12.2024 18:37 | Економічна правда

Україна третій рік поспіль веде війну – війну на виснаження.
Переможцем у такій війні може бути лише той, у кого не тільки боєздатна армія, а й надійний тил.
Цей тил може буде надійним лише за умови розвитку національної економіки. У нещодавньому зверненні до Верховної ради Президент зазначив, що для перемоги потрібна «максимальна підтримка українського підприємництва, локалізація та виробництво саме в Україні, "все що можна виробляти тут в Україні має вироблятись в Україні і закуповуватись передусім в українського виробника".
Бо можна виграти війну, але втратити потенціал для розвитку національної економіки. Очевидно, що з початком повномасштабної агресії рф проти України епоха глобального "вільного" капіталізму закінчується.
Рожеві мрії про доброзичливу конкуренцію і вільну торгівлю між країнами, породжені адептами вчення про вільні ринки, не витримали перевірки цинічною парадигмою Realpolitik. Світ стає багатополярним, фрагментарним, а значить орієнтованим на розвиток власних національних економік, дотримання, у першу чергу, національних інтересів, а не ідеологічних, моральних чи етичних настанов.
На жаль! Читайте також: Плани без стратегії — стійкість всупереч державі Також шкода, що для більшості західних країн несподіваним відкриттям виявилась сувора істина, суть якої полягає у такому: якщо ви будете вести торгівлю з авторитарними країнами без застереження щодо потенційних викликів та загроз (як то кажуть – just business nothing personal), то вони можуть конвертувати ресурс та прибутки від такої торгівлі і військову та економічну агресію проти вас. Наочним прикладом тут є ситуація з поставками російської нафти і газу до європейських країн протягом останніх десятирічь.
Не для всіх, проте для багатьох, неприємною несподіванкою став факт, що звичайна торгівля перетворилась на засіб політичного тиску, економічного шантажу та джерело фінансування безглуздої війни. Експерти зазначають, що єдиний можливий шанс швидко здолати агресора за допомогою санкцій був втрачений у 2022 році через отримання рф виручки від продажу енергоносіїв розміром до пів трильйона доларів США.
Цей ресурс дозволив агресору втримати та поставити економіку на військові рейки та вести війну на виснаження. Тому аналізуючи поточний стан справ, панівні глобальні тенденції необхідно визнати пріоритетність прагматичного підходу в економіці, не зважаючи на всі приписи класичної економічної теорії. Сьогодні як ніколи нам потрібно розуміти, що війна відбувається не тільки на полі бою, а й на економічному фронті.
Держави, що довгий час пропагували політики відкритих ринків та вільної торгівлі, сьогодні стикнулись зі значними соціально-економічними проблемами. Внаслідок перевиробництва та відсутності достатнього внутрішнього сукупного попиту економічна експансія Китаю становить загрозу для національних економік європейських країн. Видання Merkur пише про хвилю банкрутств великих підприємств внаслідок кризи і планів закриття заводів у Volkswagen, Mercedes-Benz та інших компаніях.
Про банкрутство заявив найстаріший виробник автомобільних деталей Klein GmbH & Co.
KG (WKW), який працював з 1940 року.
Робочі місця можуть втратити близько 3 тис.
службовців компанії. The Economist зазначає, що перевиробництво сталі в Китаї загрожує колапсом світовій металургійні індустрії, тому уряди країн мають стати на захист національних виробників. В Україні ситуація зі зрозумілих причин не краща.
Фахівці застерігають, що у разі окупації Покровська виробництво сталі зменшиться удвічі.
Тому потрібно позбавитись ілюзій і чесно визнати, що війна на виснаження для України це війна щонайменше на два фронти.
І економічний тут не менш важливий. Прямий і безпосередній наслідок політики вільної торгівлі без огляду на довгострокові перспективи розвитку національної економіки та необхідність дотримання належного рівні економічної безпеки держави вимагає швидкої реакції на існуючі загрози. У сукупній структурі імпорту товарної продукції України за 9 місяців поточного року частка продукції з Китаю є найбільшою і перевищила 20%.
При тому, що торгівля з близькою до нас географічно Польщею займає в структурі імпорту удвічі меншу величину (9,9%).
Інші країни-партнери, відповідно, ще менше: Німеччина – 7,7%, Туреччина – 5,9%.
Частка товарів китайського виробництва у вітчизняному імпорті за останні десять років подвоїлась. У зв’язку з війною маємо загрозливу тенденцію депопуляції країни.
За оцінками демографів, чисельність населення в Україні вже до кінця цього року може становити близько 28-30 млн людей.
З об’єктивних причин скорочується не тільки кількість населення, а й купівельна спроможність, добробут наших співвітчизників, що має свій вплив на вітчизняний бізнес. Наприклад, корпорація "Біосфера", один з найбільших гравців українського ринку виробництва та дистрибуції товарів для дому, планує продовжувати активну експансію на іноземні ринки на тлі зменшення ринку в Україні. Водночас, за даними Державної митної служби, обсяг продажів імпортних споживчих товарів на ринку України засобами електронної комерції (B2C платформи) за 9 місяців поточного року склав більше 89 млрд грн, що вже вище значень 2021 р., коли виторг іноземних компаній склав майже 62 млрд грн. Динаміка розвитку цього сегменту ринку вражає.
Кількість міжнародних поштових та експрес-відправлень у поточному році вже перевищила 54 млн і ймовірно, що до кінця року буде перевищений відповідний показник 2021 р.
у 69,6 млн відправлень. При цьому, існуючі прогалини у вітчизняному податковому та митному законодавстві призводять до того, що 99% міжнародної електронної торгівлі в Україні відбувається без оподаткування митними платежами, в тому числі без сплати ПДВ. Крім того, частка товарів китайського походження у структурі продаж через електронні B2C платформи зросла з 32% у 2022 р до 62% у 2024-му. Чи повинні іноземні виробники мати такі податкові преференції порівняно з вітчизняним бізнесом? Питання звісно риторичне, але має абсолютний прагматичний зміст для державного бюджету країни, в якій триває війна і в якій концепція локалізації закупівель має бути реалізована не тільки в публічному секторі, а й на ринку споживчих товарів для населення. Отже, мусимо констатувати, що за нинішніх геополітичних реалій примат державної політики вільних ринків ставить під загрозу економічну безпеку багатьох держав у довгостроковій перспективі.
Тому у цьому контексті мова не стільки про протекціонізм, скільки про рівні умови конкуренції та оподаткування для вітчизняного виробника. Для України актуальність підтримки українського бізнесу має стати основною економічної політики на період не тільки військового стану, а й подальшої відбудови національної економіки.
Як засвідчує історичний досвід повоєнної відбудови європейських країн після Другої світової війни, іншого шляху до добробуту держава немає.

Додати коментар

Користувач:
email:





Financial markets,
A reflection of our world,
Greed, fear, and hope.

- Fin.Org.UA

Новини

08:05 - РЕБ у кишені: як трансформується мілтек у відповідь на нові виклики глобальної безпеки
08:00 - "70% переробників "калампуцять" щось у хатах". Голова спілки молочників про корів, вартість масла і диктат супермаркетів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 05.02.2025
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 4 лютого: план відновлення польотів до України, відключення світла через морози
20:26 - Зеленський: Є значна проблема з дисбалансом імпорту та експорту, тенденцію слід змінити
20:07 - Галущенко запевняє, що відключень світла через мороз не може бути
20:04 - Кредитування (не) у крипті: НБУ попередив про ризики співпраці з сервісом BitCapital
20:00 - Щодо ведення незаконної діяльності онлайн-сервісом "BitCapital"
19:59 - Кравченко обіцяє покращити ситуацію з блокуванням накладних: є перші результати
19:40 - Потенціал зростання "Національного кешбеку" вичерпується – Гетманцев
19:09 - Утримання одного депутата обходиться бюджету у 2,28 мільйони на рік
18:55 - Пропонується оновити порядок організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків
18:51 - Ferrexpo може отримати позов на понад 3,7 мільярда доларів через незаконний видобуток в Україні — Reuters
18:38 - У "Дії" з'явиться ШI-асистент, який прийматиме скарги громадян
18:18 - Небанківській фінансовій установі відкликано ліцензію
18:17 - Виконання судових рішень в Україні: 10 років надій і розчарувань
18:16 - Австралія заборонила DeepSeek для уряду з міркувань безпеки
18:02 - Підприємці стали менше звертатися до бізнес-омбудсмена: на що скаржаться
17:43 - Мінцифри запускає центр ШІ: чим займатиметься
17:33 - У січні зросли кількість і тривалість тривог під час роботи українських ТЦ
17:09 - На Дніпропетровщині з'явиться новий індустріальний парк "Жовті Води"
17:00 - Директором Департаменту персоналу Національного банку призначена Людмила Єропкіна
16:57 - Російські браконьєри в Азовському морі завдали Україні збитків на понад чотири мільярди
16:47 - Ryanair готує план відновлення польотів до України: розраховує на 2025 рік
16:29 - Участь Міністерства економіки України у засіданні Уряду 31 січня 2025 року
16:27 - Участь Міністерства економіки України у засіданні Уряду 28 січня 2025 року
16:27 - В Італії заблокували китайський ШІ-додаток DeepSeek: причина
16:24 - Участь Міністерства економіки України у засіданні Уряду 24 січня 2025 року
16:24 - Україна планує побудувати продовольчий хаб в Єгипті


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9387
Канадський долар28.9528
Юань Женьміньбі5.7637
Чеська крона1.7125
Данська крона5.7793
Гонконгівський долар5.3618
Форинт0.105923
Індійська рупія0.47948
Рупія0.0025537
Новий ізраїльський шекель11.6806
Єна0.26891
Теньге0.080368
Вона0.028685
Мексиканське песо2.0418
Молдовський лей2.2449
Новозеландський долар23.4167
Норвезька крона3.6802
московський рубль0.41764
Сінгапурський долар30.7775
Ренд2.2255
Шведська крона3.7777
Швейцарський франк45.9158
Єгипетський фунт0.8299
Фунт стерлінгів51.8357
Долар США41.7558
Білоруський рубль15.1773
Азербайджанський манат24.5593
Румунський лей8.6637
Турецька ліра1.1613
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.4023
Болгарський лев22.0487
Євро43.117
Злотий10.2187
Алжирський динар0.30885
Така0.34202
Вірменський драм0.105011
Домініканське песо0.67874
Іранський ріал0.0000722
Іракський динар0.031852
Сом0.47714
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар8.4968
Малайзійський ринггіт9.3578
Марокканський дирхам4.1597
Пакистанська рупія0.14966
Саудівський ріял11.1249
Донг0.0016635
Бат1.24137
Дирхам ОАЕ11.3606
Туніський динар13.0832
Узбецький сум0.0032204
Новий тайванський долар1.27709
Туркменський новий манат11.9218
Сербський динар0.36978
Сомоні3.8193
Ларі14.628
Бразильський реал7.1165
Золото117847.81
Срібло1322.94
Платина40406.67
Паладій41872.3

Курси валют, встановлені НБУ на 05.02.2025