Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (25–26 вересня 2024 року)
24.12 14:15 | Міністерство економіки УкраїниПід час засідання Комітету було порушено 215 запитань щодо нотифікацій членів СОТ та виконання членами СОТ зобовязань за Угодою про сільське господарство. Питання, які були порушені вперше, стосувалися підтримки Аргентиною виробників яловичини, політика підтримки фермерів в Австралії, нових податкових заходів та планів збору врожаю в Бразилії, вимог Єгипту до сертифікації, програми підтримки сільського господарства Індонезії, обмежень Казахстану на імпорт яблук, імпортних квот Мозамбіку, програми підтримки молочної промисловості та інших секторів Нової Зеландії, підтримки Парагваєм виробників картоплі та цибулі, мінімального обсягу доступу на ринок Філіппін, обмежень, запроваджених Того на імпорт замороженої птиці, заходів Великої Британії щодо стимулювання сталого сільського господарства та різноманітних сільськогосподарських інвестицій та державних продовольчих програм США.
Усі питання, що порушувались на зазначеному засіданні, включені до документа G/AG/W/249.
Україна разом з іншими співавторами порушили питання щодо обмежень на експорт пшениці та рису, які застосовуються Індією з середини 2022 року, та обмежень на імпорт пшениці та експорт пшеничної муки, запровадженими Пакистаном у червні 2024 року.
Крім того, України надала відповідь на запитання Австралії, яке стосувалося нотифікації України з питань експортної конкуренції (G/AG/N/UKR/54).
У рамках обговорення пункту порядку денного 1.С “Відкладені відповіді” представниця делегації України виголосила виступ, у якому зазначила про серйозне та системне занепокоєння щодо використання росією Комітету СОТ з питань сільського господарства для поширення дезінформації щодо впливу російської військової агресії проти України на світові сільськогосподарські ринки. Спираючись на статистичні показники, представниця делегації України поінформувала членів СОТ про наслідки збройної агресії росії проти України для галузі сільського господарства України. Вона зазначила про те, що повномасштабне вторгнення росії в Україну спровокувало різке зростання світових цін на продовольство, змусило уряди держав світу нескоординовано реагувати та значно погіршило прогнози стосовно кількості людей у світі, які хронічно недоїдають.
Делегації Канади, ЄС, США, Великої Британії, Австралії, Нової Зеландії, Японії та Норвегії відзначили зусилля, спрямовані на підтримку аграрного експорту для забезпечення глобальної продовольчої безпеки та підтримали територіальну цілісність та суверенітет України у межах її міжнародно визнаних кордонів, висловили готовність підтримувати населення України та її сільськогосподарський сектор, а також закликали рф вивести свої війська з території України.
У рамках розділу ІІ порядку денного 109-го офіційного засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства за ініціативою делегацій Аргентини, Бразилії, Індонезії, Колумбії, Нігерії, Парагваю та Перу було винесено на обговорення регламент ЄС щодо продуктів, які походять з територій, вільних від вирубування лісів. Було наголошено на тому, що обмежувальні заходи, ухвалені ЄС, негативно вплинуть на торгівлю сільськогосподарською продукцією, передусім країн, що розвиваються. Делегації Австралії, США, Еквадору, Гондурасу, Коста-Рики приєдналися до критики зазначених заходів ЄС.
Секретаріат СОТ також представив оновлений документ стосовно адміністрування членами СОТ тарифних квот на сільськогосподарську продукцію (G/AG/W/183/Rev.3). Документ було схвально прийнято делегаціями членів СОТ.
Інформація стосовно результатів засідання також доступна на сайті СОТ.
Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.