Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (23–24 травня 2024 року)
24.12 14:09 | Міністерство економіки УкраїниПід час засідання Комітету було порушено 225 запитань щодо нотифікацій членів СОТ та виконання членами СОТ зобовязань за Угодою про сільське господарство. 26 нових запитань стосувалися податку на напої в Анголі, експортно-ліцензійної політики Аргентини, різних сільськогосподарських субсидій КНР, низьковуглецевих заходів Коста-Рики, призупинення експорту з Кот-дІвуару, податку на перекази в Домініканській Республіці, екологічних положень та заходів ЄС щодо російського експорту, нового сільськогосподарського торговельного підприємства Індії, експортної політики Йорданії, заборони експорту з Малаві та Марокко, заходів щодо напоїв у Мозамбіку, імпортних обмежень Намібії, експортних обмежень Пакистану, імпортних обмежень Панами, політики щодо фермерських господарств США і політики адаптації до клімату в Уругваї.
У рамках обговорення запитання, порушеного московія щодо заходів ЄС, представниця делегації України виголосила виступ, у якому зазначила про серйозне занепокоєння щодо використання Росією Комітету СОТ з питань сільського господарства для поширення дезінформації щодо впливу російської військової агресії проти України на світові сільськогосподарські ринки. Спираючись на статистичні показники, представниця делегації України поінформувала членів СОТ про наслідки збройної агресії московії проти України для галузі сільського господарства України та глобальної продовольчої безпеки.
Делегації Канади, ЄС, США, Великої Британії, Австралії, Нової Зеландії, Японії та Норвегії відзначили зусилля, спрямовані на підтримку аграрного експорту для забезпечення глобальної продовольчої безпеки та підтримали територіальну цілісність та суверенітет України у межах її міжнародно визнаних кордонів, висловили готовність підтримувати населення України та її сільськогосподарський сектор, а також закликали московія вивести свої війська з території України.
З часу попереднього засідання в листопаді 2023 року членами СОТ було подано 182 нотифікації щодо доступу до ринку, внутрішньої підтримки, експортної конкуренції та експортних обмежень, а також повідомлень у контексті Марракеського рішення щодо найменш розвинених членів та членів, що розвиваються, які є нетто-імпортерами продовольства.
Усі запитання, порушені під час зустріч, містяться у документі G/AG/W/246.
Австралія та США подали контрнотифікацію (G/AG/W/245) щодо субсидій для вирощування цукрової тростини в Індії. Їхнє дослідження показує, що протягом чотирирічного періоду з 2018-19 по 2021-22 маркетингові роки Індія забезпечувала підтримку ринкових цін (субсидовані урядом ціни) на цукрову тростину на загальну суму від 92 до 101 відсотка вартості виробництва цукрової тростини, тобто значно більше лімітів, встановлених Угодою про сільське господарство.
Як зазначається у документі G/AG/W/245, Індія не повідомила про жодну з цих субсидій у своїх попередніх нотифікаціях з 1995 року. Враховуючи значення Індії у світовому виробництві цукру та торгівлі цією тенденцією, ця тенденція викликає велике занепокоєння у багатьох членів СОТ.
Індія спростувала твердження у зустрічному сповіщенні, заявивши, що її система так званих справедливих і прибуткових цін або державно рекомендованих цін на цукрову тростину не є підтримкою ринкових цін. Індія пояснила, що індійський федеральний уряд і уряди штатів не оплачували і не закуповували цукрову тростину у фермерів, оскільки всі закупівлі здійснювалися приватними цукровими заводами, і тому ця інформація не була включена до нотифікацій щодо внутрішньої підтримки.
Більше інформації стосовно результатів засідання – на сайті СОТ.
Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.