Виконати рішення суду та направити кошти Силам оборони чи очікувати націоналізації?

31.12.2024 15:47 | Економічна правда

25 грудня Вищий антикорупційний суд ухвалив неочікуване рішення про заборону АРМА реалізовувати арештоване майно, пов"язане з віктором медведчуком. Суд обґрунтував своє рішення можливими ризиками відчуження та зменшення вартості активів, що належать відповідачам або пов"язаним з ними компаніям. На думку суду, реалізація цих активів може унеможливити виконання судового рішення у випадку задоволення позовних вимог про їх стягнення в дохід держави. Особливо дивно, що суд не залучив нацагентство до розгляду справи, хоча був проінформований про те, що частина активів уже передана на потреби ЗСУ. Рішенням ВАКС від 30 вересня у справі №981/5770/24 щодо майна медведчука і Марченко встановлено, що застосування санкції не скасовує обов’язку держави проводити кримінальне переслідування і притягувати винних до відповідальності. Саме в цій справі АРМА забезпечило збереження картин медведчука, які отримали висновки Мінкультури, у Національному художньому музеї. Через систему "Prozorro.Продажі" вже реалізовані об"єкти на суму понад 10,2 млн грн, включаючи автомобіль Maybach, годинники, картини, що не мають культурної цінності, квадроцикли та багі.
Ба більше, літак Gulfstream G650 та гвинтокрил Bell-427 уже служать Силам оборони України.
Це найкращий варіант виконання ухвали про управління такими активами під час війни. АРМА продало Maybach медведчука за 1,8 млн грн.
Цей автомобіль 2003 року випуску був оцінений незалежним суб’єктом оціночної діяльності та виставлений на аукціон.
Потім були підписані акти передавання.
Кошти відразу надійшли в бюджет.
Виникає запитання: процедура націоналізації передбачає не цей же результат? І чому цей процес мають намір або зупинити, або затягнути в часі? АРМА має реальну мотивацію та можливості направити кошти злочинців і зрадників на потреби бюджету та оборони.
Важливо розуміти часову різницю: АРМА реалізує активи вже зараз і направляє кошти до бюджету, тоді як санкційний механізм потребує зняття арешту. Наша юридична позиція базується на фундаментальних правових принципах.
Конституція (стаття 58) чітко встановлює: закони не мають зворотної дії в часі.
КПК визначає, що процесуальні дії проводяться згідно з нормами, чинними на момент їх виконання.
Стаття 382 КПК передбачає кримінальну відповідальність за невиконання рішення суду.
Статті 1291 Конституції, 533 КПК та 13 закону "Про судоустрій і статус суддів" визначають обов"язковість виконання судових рішень. Прикладом ефективності нашої роботи стала одна з перших перемог агентства – справа "Вінницяпобутхіму", підприємства із 100-відсотковим російським капіталом.
З моменту мого призначення діяльність агентства була направлена на затвердження нових прозорих правил за конкурсними процедурами. Після камеральних та виїзних перевірок, звірки даних з податковою платежі зросли з 240 тис.
грн до 8 млн грн щомісяця.
Із серпня 2023 року по липень 2024 року до бюджету надійшли майже 70 млн.
Але рішення ВАКС про націоналізацію створило правову колізію, що підтверджує офіційний лист ФДМ від 14 жовтня. У цьому листі фонд описав аргументовану позицію щодо неможливості здійснення конфіскації санкційних активів, які є одночасно в кримінальних провадженнях, у зв’язку з неможливістю зняття арештів, та щодо неможливості виконання Фондом держмайна рішень ВАКС через наявні арешти. Уже рік поспіль АРМА акцентує увагу на доцільності вдосконалення цих механізмів.
З цією метою в парламент внесений законопроєкт №10069. Якщо санкційний актив до рішення ВАКС був в управлінні АРМА, вважаємо доцільним не переривати ланцюг надходжень до бюджету, не створювати дублювання функцій і не витрачати додатково бюджетні кошти для повторних оглядів та оцінок фондом.
Агентство може реалізувати такий актив на "Прозоро.Продажах", і чим більше державних органів будуть під час війни забезпечувати такі продажі, тим більше коштів буде направлено до бюджету.
Читайте також: Захід поділиться з Україною доходами від російських активів.
Як це працюватиме Ще більш промовистий приклад – справа списаних російських коштів Royal Pay.
АРМА списало 1,8 млрд санкційних коштів та одразу спрямувало їх на ОВДП для ЗСУ.
Два роки ці кошти приносили комусь відсотки, тепер вони працюють на ЗСУ. Ці кошти мали пройти тривалий процес націоналізації, але завдяки роботі агентства вони вже в держбюджеті.
Чому рішення ВАКС про націоналізацію з’явилося лише на третьому році війни? Чи варто врегулювати законодавство щодо виконання цих рішень, має нарешті вирішити парламент. Аналогічна ситуація з коштами Фрідмана та Авена: списано 18 млн дол.
Лише після спрямування коштів на ЗСУ з’явився позов до ВАКС.
АРМА також списало 2,6 млрд грн Pin Up, арештовані в рамках кримінального провадження, та не повернуло (хоч арешт був знятий рішенням суду) як російські.
Саме завдяки спільній роботі з ДБР кошти знову арештовані і працюють на благо держави. Окремої уваги заслуговує ситуація із залізорудними брикетами.
Згідно з позицією Мінекономіки, при виконанні рішення про санкції можливо змінити порядок його виконання і кошти від реалізації будуть переказані АРМА в бюджет. Це особливо важливо, враховуючи ризики: унеможливлення катастроф і небезпеки для українців від наслідків ракетних ударів.
Успішно реалізований карбамід на сотні мільйонів, усі митні платежі, майже 100 млн грн, сплачені. Норми КПК мають пріоритет над іншим законодавством (стаття 9 КПК).
Апеляційна палата ВАКС у справі медведчука підтвердила: застосування санкцій не зупиняє кримінальне переслідування та інші заходи в рамках кримінального провадження, включаючи реалізацію активів.
Статті 294 та 295 КАС надають право у 15-денний строк оскаржити ухвалу суду про забезпечення позову.Маємо критичну неузгодженість між нормами кримінального процесуального та санкційного законодавства.
За реалізацію санкційної політики відповідає Мінекономіки, але механізми взаємодії потребують удосконалення. Варто відзначити і наш внесок у збереження культурної спадщини: частина колекції картин держзрадника за ініціативи АРМА залишається в музеї. АРМА не просто діє в межах закону – ми забезпечуємо максимальну ефективність управління арештованими активами.
Наша позиція чітка: кожна гривня має працювати на державу вже сьогодні, рятувати життя наших захисників, а не чекати роками на можливу націоналізацію. Що ефективніше для держави: чекати роками на можливість націоналізувати картину чи автомобіль чи вже зараз спрямувати кошти від їх реалізації на потреби оборони? Ще важливіше питання: чи не спіткає така ж доля яхту Royal Romance, продаж якої міг би принести мільярди до бюджету? Підкреслюю глобальність питання в інтересах держави: саме виконання рішення суду і реалізація таких активів за кордоном у рамках кримінальних проваджень забезпечить надходження до держбюджету за результатами торгів чи аукціонів. А при реалізації активу як санкційного пріоритетними будуть двосторонні угоди між країнами, норми міжнародного права, що визначають скоріше поділ прибутку від продажу між обома країнами.
Відповідь очевидна.

Додати коментар

Користувач:
email:





Торги на біржі,
Стрімко зростає графік,
Поринули всі.

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 3 січня: історичний мінімум курсу гривні, "данська модель"
20:30 - Золото не растёт, но преобладают повышательные риски
20:27 - Британська розвідка прогнозує труднощі для економіки московія
19:39 - Правоохоронці затримали податківця-хабарника: вимагав гроші за "позитивне" рішення
19:31 - Зеленський підписав закон про дерегуляцію торгівлі вживаними авто: що зміниться
19:08 - Олексій Чернишов провів зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом Австрії в Україні
18:59 - Прямі іноземні інвестиції в Україну скоротилися
18:41 - Україна вийшла на рівень експорту агропродукції довоєнного періоду
18:33 - Відеоінтерв’ю Андрія Пишного про підсумки роботи НБУ у 2024 році та економічні перспективи у 2025 році
18:22 - Україна поглиблюватиме секторальну інтеграцію з Європейським Союзом, — Прем'єр-міністр
18:12 - Кабмін обмежив виплату спецпенсій
17:51 - Мінрозвитку: Уряд схвалив проект Закону України “Про основні засади житлової політики”
17:50 - Курс гривні до долара оновить історичний мінімум: НБУ назвав дату
17:32 - Італія пропонує ЄС знизити граничну ціну на газ
17:27 - Майже 5,5 тисяч гектарів перейдуть до складу природоохоронних територій нацпарку “Кармелюкове Поділля” на Вінниччині
17:21 - Фінський суд підтримав затримання танкера "тіньового флоту", що пошкодив кабелі
17:00 - Ветеранський спорт: незабаром старт програми
16:52 - У Молдові суттєво підвищили тарифи на електроенергію та опалення
16:49 - Резерви банківської системи США впали до найнижчого рівня з 2020 року
16:35 - Естонія збудує електростанцію через пошкодження кабелів у Балтійському морі
16:14 - Аргентинська державна авіакомпанія скорочує витрати напередодні можливого продажу
16:11 - Ветерани зможуть отримати 1500 гривень на квартал для занять спортом
15:58 - Цифровий рейтинг командирів: військові частини подаватимуть щоденні звіти про ураження через Армія+
15:55 - Ціни на золото досягли тритижневого максимуму на тлі ослаблення долара
15:46 - Мінстратегпром: На підтримку розвитку спроможностей ОПК на 2025 рік спрямовано 54,5 млрд гривень
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 06.01.2025
15:29 - Українці торік скаржилися на неякісні товари з інтернет-магазинів та послуги ЖКГ
15:20 - Надходження від приватизації можуть сягнути 12 мільярдів, що втричі більше ніж планувалось
15:15 - Акции США начинают год в страхе
15:02 - Мін’юст: Протидія рейдерству - підсумки 2024 року


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1793
Канадський долар29.2223
Юань Женьміньбі5.7513
Чеська крона1.7223
Данська крона5.8093
Гонконгівський долар5.4103
Форинт0.104475
Індійська рупія0.49065
Рупія0.0025989
Новий ізраїльський шекель11.5246
Єна0.26778
Теньге0.080209
Вона0.028629
Мексиканське песо2.0402
Молдовський лей2.2707
Новозеландський долар23.595
Норвезька крона3.7028
московський рубль0.38003
Сінгапурський долар30.7084
Ренд2.2448
Шведська крона3.7904
Швейцарський франк46.2922
Єгипетський фунт0.8288
Фунт стерлінгів52.2197
Долар США42.0889
Білоруський рубль15.2984
Азербайджанський манат24.7553
Румунський лей8.711
Турецька ліра1.1902
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.6785
Болгарський лев22.1567
Євро43.3347
Злотий10.1404
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото111770.86
Срібло1253.92
Платина39383.85
Паладій39020.2

Курси валют, встановлені НБУ на 06.01.2025