"Первинка" померла, хай живе оренда. Що відбувалось на ринку нерухомості у 2024 році

02.01 08:20 | Економічна правда

2016-2021 роки – "золота" епоха ринку будівництва житлової нерухомості в Україні.
В ті часи первинний ринок мав високий попит серед покупців житла завдяки низькій вартості та відсутності альтернативних фінансових інструментів. Забудовники не встигали анонсувати початок будівництва нового житлового комплексу, як біля відділів продажів утворювались черги з охочих інвестувати.
Девелоперським компаніям не доводилось шукати додаткові джерела фінансування, адже вони завжди могли сподіватися на покупців. Легковажність стала фатальною помилкою для гравців без накопичених ресурсів.
У 2022 році ринок нових квартир обвалився на 90%, а його відновлення пішло за негативним сценарієм: у 2024 році попит становить одну п"яту від довоєнного. Натомість ринок оренди житла у Києві та у великих містах на заході і в центрі України досяг своїх максимальних значень у гривневих цінах.
Вперше в історії ставки оренди однокімнатних квартир у Львові та Ужгороді випередили Київ."єОселя" не врятувала ринок новобудов Тільки-но покупці квартир на "первинці" перестали укладати угоди та призупинили виплати за розтермінуваннями, девелоперські компанії швидко вичерпали свої фінансові запаси.
Частина забудовників взагалі зупинили роботи на будмайданчиках, частина – відновили роботи тільки на об"єктах з високим степенем готовності. Нові черги комплексів та нові проєкти запускали лише ті компанії, власники яких виділили власні кошти або знайшли фінансування "на стороні".
Ключовим фактором був географічний – чим далі майбутній житловий комплекс знаходився від кордону з Росією, тим охочіше девелопер вкладався в нього. Кількість угод на ринку первинної нерухомості у 2024 році становила 20% від показників 2021 року, порахували в Національному банку (НБУ).
Читайте також: Продавати, купувати чи здавати? Що відбувається на ринку нерухомості Ситуація на ринку первинної нерухомості могла бути ще гіршої, якби не існувало державної програми пільгової іпотеки "єОселя".
З початку дії "єОселі" у кінці 2022 року нею скористалися 14,8 тис.
позичальників.
Загальна сума виданих кредитів – 24 млрд грн, з яких 14,6 млрд – у 2024 році.
Це рекордна для України сума, адже раніше в країні не існувало настільки масової іпотечної програми. 49% позичальників у 2024 році – військовослужбовці та поліцейські, 7,7% – медики, 7,3% – педагоги.
Вони взяли іпотеку під 3% річних.
27,1% реципієнтів взяли кредит під 7%. На київський регіон припало понад 50% виданих кредитів – в столиці видали 1,9 тис.
позик на 4,1 млрд грн, в Київській області – 2,3 тис.
позик на 3,9 млрд грн. Лише у третині випадків оператор "єОселі" ("Українська фінансова житлова компанія") підтримала державними коштами компанії-забудовники: 24,1% отримувачів іпотеки придбали квартири, що будуються, ще 8,7% – готові квартири від забудовника.
Решта 67,1% кредитів профінансували купівлю житла на "вторинці". За підрахунками НБУ, в середньому по країні лише 4-5% угод на ринку первинної нерухомості укладалися із залученням іпотеки. В останній день року уряд докапіталізував "Укрфінжитло" облігаціями ще на 20 млрд грн, тож дія державної програми триватиме і в 2025 році.
Співрозмовник ЕП в "Укрфінжитло" пояснив, що в разі успішної монетизації облігацій компанія планує видавати іпотечних кредитів на близько 1 млрд грн щомісяця. Він додав, що у 2025 році "Укрфінжитло" більше орієнтуватиметься на нове житло, зокрема те, що ще будується.
Підтримка будівельної галузі була однією з основних ідей створення програми доступної іпотеки.
Читайте також: Своє житло під 3% річних.
Хто може скористатися державною програмою "єОселя".
Інструкція Дефіцит пропозиції житла навіть за низького попиту призвів до зростання цін на квартири.
У Києві, Одесі та Дніпрі середня ціна квадратного метра зросла на 10-14% за рік, підрахували в компанії ЛУН.
Лідерами за темпами зростання житла на "первинці" стали Кропивницький (+33%), Рівне (+24%), Івано-Франківськ, Чернівці та Вінниця (21%).
Водночас в доларовому еквіваленті зростання у цих п"яти містах становило 8-19%."Вторинка": фінансові умови хороші, безпекові – погані Попит на житлову нерухомість на вторинному ринку відновився на 70% від показників 2021 року, йдеться у найсвіжішому Звіті про фінансову стабільність Національного банку.
За одинадцять місяців 2024 року нотаріуси посвідчили на 14% більше угод, ніж за цей період 2023 року. Вражаючі 67,1% кредитів, виданих "Укрфінжитлом" для придбання квартир на "вторинці", не зіграли ключову роль в її популярності серед інвесторів.
Середній вік житлового будинку в Україні становить близько 50 років, в той час як "єОселю" можна отримати на житло віком від трьох до десяти років. Вторинне житло популярне серед покупців завдяки низці переваг: відсутність ризику недобудови, наявність ремонту, широкий вибір, юридично проста процедура придбання. Квартири на вторинці купують переважно з метою розселення з родичами, зміни орендованого житла на власне та покращення житлових умов, свідчать результати досліджень "OLX Нерухомість".
Натомість інтерес до купівлі квартири як до інвестиції слабшає. Найбільшим попитом на вторинному ринку користується невелике, а отже – дешевше житло.
Медіанна площа придбаних у 2024 році квартир в Україні і Києві однакова – 48 кв.
м, йдеться у звіті НБУ.
Водночас, за інформацією ЛУН, медіанна площа житла, яке наявне для продажу в Києві, помітно вища – близько 60 кв.
м.
Собівартість будівництва зросла удвічі за 6 років Торік середній час продажу квартири в Києві становив від 2 до 4 місяців, найшвидше продавались однокімнатні квартири.
Тривалість експозиції квартир дає можливість оцінити баланс між попитом та пропозицією, рівень платоспроможного попиту та згоду/незгоду покупців з ринковими цінами, кажуть в ЛУН. У Києві термін експозиції знизився з 53 днів у листопаді 2023 року до 49 днів у листопаді 2024 року, у Львові – з 62 до 42 днів. Навесні та влітку 2024 року, коли ціни на нерухомість трохи знизились, термін експозиції квартир на ринку теж знижувався.
Це свідчить про наявність платоспроможного попиту і готовність покупців до швидкого укладання угоди за умови дисконту з боку продавців, пояснюють в компанії.
В Нацбанку порахували, що з огляду на зростання доходів населення цінові умови придбання житла сьогодні навіть сприятливіші, ніж у 2021 році.
Щоправда, потенційних покупців стримують від угод безпекові ризики.Адаптація до невизначеності Ринок оренди почуває себе найвпевненіше: попит високий, орендні ставки ростуть, термін експозиції вільних квартир знижується, кажуть в ЛУН.
У 2024 році вартість оренди квартир збільшувалась співмірно з вартістю самого житла.
Співвідношення ціни до оренди у Києві становить 10X.
Це означає, що кошти, витрачені на придбання нерухомості, можна повернути за 10 років. Більш високе значення цього показника часто свідчить про виникнення цінової "бульбашки" на ринку, тоді як нижче значення може попереджати про недооцінку вартості житла або завищену вартість оренди. "10X" означає, що купівля житла є гарною альтернативою оренді.
Однак воєнні ризики змінили правила гри: населення не готове інвестувати кошти в придбання житла на таких умовах, як раніше", – йдеться у Звіті про фінансову стабільність НБУ. Вибір на користь оренди є відповіддю українців на невизначеність у зв"язку з тривалою війною московії проти України.
В середньому оголошення про довгострокову оренду квартири у Києві закривається за 7 днів (рік тому було 10 днів), у Львові – 14 днів (було 20), в Одесі – 12 днів (було 11). В ЛУН припускають, що зростання орендних ставок протягом 2024 року майже у всіх містах України може спонукати до збільшення інвестиційного попиту на квартири.
А продавці нерухомості можуть замислитись про своє "перепрофілювання" на потенційних орендодавців.

Додати коментар

Користувач:
email:





Earnings reports out
Profit margins scrutinized
Market reacts fast

- Fin.Org.UA

Новини

18:13 - В Україні відновили реєстри шлюбів, частково покращили відстрочку від мобілізації
18:00 - АРМА домовилась з Держкосмосом про новітні пошуки награбованого майна
17:01 - Україна встановила історичний рекорд з експорту цукру
16:23 - Розмір спецпенсій буде справедливим: запроваджено обмежуючі коефіцієнти на найбільші пенсії
16:22 - Українцям розповіли, як боротимуться зі спецпенсіями, які сягають до 100 тисяч
16:02 - Зеленський підписав закон про ліквідацію КРАІЛ та посилення контролю за гральним бізнесом
15:01 - Словацький оператор обіцяє не зупиняти поставки електрики Україні попри погрози Фіцо
14:10 - Microsoft планує інвестувати $80 млрд у центри обробки даних з ШІ у 2025 році
13:10 - Безпілотники атакували найбільший у московія морський торгівельний порт - Astra
11:50 - За добу енергетики відновили живлення для 7 тисяч споживачів
11:00 - Мін'юст США закликає Верховний суд відхилити прохання Трампа відкласти закон про заборону TikTok
10:00 - США мають намір продати Ізраїлю зброї на $8 млрд – Axios
09:22 - Оперативна інформація ДСНС щодо ліквідації наслідків ведення бойових дій рф та щодо роботи піротехнічних підрозділів
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 3 січня: історичний мінімум курсу гривні, "данська модель"
20:30 - Золото не растёт, но преобладают повышательные риски
20:27 - Британська розвідка прогнозує труднощі для економіки московія
19:39 - Правоохоронці затримали податківця-хабарника: вимагав гроші за "позитивне" рішення
19:31 - Зеленський підписав закон про дерегуляцію торгівлі вживаними авто: що зміниться
19:08 - Олексій Чернишов провів зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом Австрії в Україні
18:59 - Прямі іноземні інвестиції в Україну скоротилися
18:41 - Україна вийшла на рівень експорту агропродукції довоєнного періоду
18:33 - Відеоінтерв’ю Андрія Пишного про підсумки роботи НБУ у 2024 році та економічні перспективи у 2025 році
18:22 - Україна поглиблюватиме секторальну інтеграцію з Європейським Союзом, — Прем'єр-міністр
18:12 - Кабмін обмежив виплату спецпенсій
17:51 - Мінрозвитку: Уряд схвалив проект Закону України “Про основні засади житлової політики”
17:50 - Курс гривні до долара оновить історичний мінімум: НБУ назвав дату
17:32 - Італія пропонує ЄС знизити граничну ціну на газ
17:27 - Майже 5,5 тисяч гектарів перейдуть до складу природоохоронних територій нацпарку “Кармелюкове Поділля” на Вінниччині
17:21 - Фінський суд підтримав затримання танкера "тіньового флоту", що пошкодив кабелі


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1793
Канадський долар29.2223
Юань Женьміньбі5.7513
Чеська крона1.7223
Данська крона5.8093
Гонконгівський долар5.4103
Форинт0.104475
Індійська рупія0.49065
Рупія0.0025989
Новий ізраїльський шекель11.5246
Єна0.26778
Теньге0.080209
Вона0.028629
Мексиканське песо2.0402
Молдовський лей2.2707
Новозеландський долар23.595
Норвезька крона3.7028
московський рубль0.38003
Сінгапурський долар30.7084
Ренд2.2448
Шведська крона3.7904
Швейцарський франк46.2922
Єгипетський фунт0.8288
Фунт стерлінгів52.2197
Долар США42.0889
Білоруський рубль15.2984
Азербайджанський манат24.7553
Румунський лей8.711
Турецька ліра1.1902
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.6785
Болгарський лев22.1567
Євро43.3347
Злотий10.1404
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото111770.86
Срібло1253.92
Платина39383.85
Паладій39020.2

Курси валют, встановлені НБУ на 06.01.2025