У 2024 році Мінфін залучив зовнішнє фінансування від одинадцяти партнерів з розвитку у розмірі понад 41 млрд доларів США
02.01 13:59 | Fin.Org.UA за інформацією КМУУ 2024 році Міністерство фінансів України залучило зовнішнє фінансування від одинадцяти партнерів з розвитку у розмірі понад 41 млрд доларів США.
Міжнародна підтримка дозволила в повному обсязі забезпечити видатки соціально-гуманітарного напряму.
У той самий час всі внутрішні фінансові ресурси були спрямовані на сектор безпеки й оборони.
Донори фінансової допомоги у 2024 році:
Європейський Союз — 17,3 млрд доларів США (пільгове фінансування та гранти);
Сполучені Штати Америки — 8,3 млрд доларів США (гранти);
Міжнародний Валютний Фонд — 5,3 млрд доларів США (пільгове фінансування);
Японія — 4,3 млрд доларів США (пільгове фінансування, гранти, гарантія);
Світовий банк — 3,2 млрд доларів США (пільгове фінансування);
Канада — 1,8 млрд доларів США (пільгове фінансування);
Великобританія — 1 млрд доларів США (гарантія);
Норвегія — 306 млн доларів США (гранти);
Республіка Корея — 100 млн доларів США (пільгове фінансування);
Банк розвитку Ради Європи — 11 млн доларів США (пільгове фінансування);
Іспанія — 3 млн доларів США (гарантія).
Європейський Союз надав Україні найбільший обсяг фінансової допомоги у рамках фінансового інструменту Ukraine Facility на 2024-2027 роки.
Загальний розмір підтримки сягнув 17,3 млрд доларів США, із яких 3,2 млрд доларів США – гранти.
Підтримка Сполучених Штатів була надзвичайно вагомою, у тому числі завдяки грантовій формі, що дозволило не збільшувати боргове навантаження на держбюджет.
7,3 млрд доларів США Україна отримала через проект Світового банку PEACE in Ukraine на компенсацію соціальних видатків.
Крім того, 1 млрд доларів США було залучено в межах програми Світового банку Second Growth Foundations Development Policy Loan.
Це кошти з внеску країни у межах G7 ERA Mechanism до Фонду фінансового посередництва F.O.R.T.I.S.
Ukraine FIF Світового банку.
У 2024 році Україна успішно пройшла чотири перегляди програми МВФ Extended Fund Facility, виконавши всі необхідні умови.
Це дозволило залучити 5,3 млрд доларів США.
Загалом у межах програми вже залучено 9,8 млрд доларів США з передбачених 15,5 млрд доларів США.
Японія надала Україні кошти у рамках десяти проектів Світового банку:
Гарантія 1,4 млрд доларів США на підтримку політики розвитку та відновлення (в межах двох угод програми Development Policy Loan), 899 млн доларів США позики в рамках проекту INSPIRE для забезпечення соціального захисту малозабезпечених та вразливих верств населення в Україні, грант 465 млн доларів США – PEACE in Ukraine, 400 млн доларів США на проект SURGE на відновлення, 320 млн доларів США від Уряду Японії в рамках ARISE на розвиток сільського господарства, 250 млн доларів США на проект RISE для підтримки приватного сектору, 220 млн доларів США в рамках проекту THRIVE на підтримку системи охорони здоров"я, 200 млн доларів США у межах проекту LEARN для покращення освітнього процесу в Україні, 98 млн доларів США на проект HOPE на компенсацію виплат власникам осель за ремонт у багатоквартирних та приватних будинках, які потребують дрібних та середніх ремонтів, 70 млн доларів США в рамках проекту HEAL Ukraine на відшкодування понесених видатків за програмою медичних гарантій.
Переважна частина коштів від Світового банку була залучена на проект PEACE in Ukraine, зокрема, на заробітну плату працівників охорони здоров"я, освіти, служб швидкого реагування та інших надавачів критично важливих державних послуг.
Окрім того, Світовий банк реалізує проекти та механізми, які дозволяють Україні мобілізувати фінансові ресурси від інших донорів, а саме від США, Японії, Великобританії, Норвегії, Іспанії.
Від початку повномасштабної війни Світовий банк створив сім проектів для підтримки Державного бюджету України (PEACE in Ukraine, DPL, INSPIRE, LEARN, RISE, SURGE, THRIVE), а також три рамкові проекти відновлення (HOPE, HEAL, ARISE), частина фінансування за якими також спрямовується на бюджетну підтримку.
Канада надала 1,8 млрд доларів США фінансової допомоги Україні через механізм адміністративного рахунку МВФ на нагальні потреби держбюджету.
Гарантії Великої Британії – частина додаткового фінансування в рамках проекту Світового банку PEACE in Ukraine на компенсацію соціальних видатків.
Україна отримала 100 млн доларів США пільгового фінансування від Республіки Корея на підтримку соціальних послуг.
Вперше Корея надала бюджетну підтримку Україні.
11 млн доларів США від Банку Розвитку Ради Європи – перший транш БРРЄ на умовах спільного фінансування в межах проекту Світового банку HEAL Ukraine на відшкодування видатків держбюджету на виплати за програмою медичних гарантій.
Загалом від початку повномасштабної війни, міжнародні партнери спрямували до України 115,2 млрд доларів США бюджетної підтримки.