Як Україна збільшуватиме лісозаготівлю
03.01 14:05 | Економічна правда
Україна щорічно заготовляє орієнтовно 14 млн кубометрів деревини, найбільша частка за ДП «Ліси України» — приблизно 12 млн.
Це менше, ніж до війни, але ціни та попит на деревину протягом останніх двох років перебували на відносно низькому рівні.
Ще рік тому ми продавали на основних (квартальних) біржових торгах лише половину виставленого ресурсу, доводилося по кілька разів проводити додаткові торги.
Ситуація почала змінюватися в IV кварталі 2024 року.
Біржові торги з продажу необробленої деревини заготівлі I кварталу 2025 року завершилися значним зростанням ціни на лісоматеріали круглі соснові – в окремих філіях до 50%.
У середньому вартість круглих лісоматеріалів збільшилася на 30%.
Суттєве зростання цін на необроблену деревину показали і вперше проведені біржові торги з укладанням форвардних угод на І півріччя 2025 року.
Подивимося, як бізнес буде викуповувати законтрактовану деревину, але тенденція показова.
Попит зростає, що спонукає нас, лісівників, працювати над збільшенням обсягів заготівлі деревини.
Читайте також: Як зміцнити лісову галузь України та підтримати економіку.
Конкретні кроки
На відміну від Німеччини, Польщі, країн Балтії та Скандинавії Україна у повній мірі не використовує ресурсний потенціал лісів.
У межах чинних екологічних обмежень (досить жорстких навіть порівняно з ЄС) без зменшення площі лісового покриву ми здатні заготовляти близько 20 млн кубометрів на рік.
Що для цього потрібно?
1.
Затверджена документація для розробки лісосік.
Процес лісовпорядкування триває майже два роки і виконується на десять років наперед.
Перед реформою деякі лісгоспи особливо в західних регіонах вирішили зекономити та залишили «Ліси України» з частково проведеним лісовпорядкуванням.
Роботи тривали роками, а матеріали не погоджувалися та не затверджувалися в установленому порядку.
Сьогодні ми надолужуємо втрачене, вкладаємо кошти у проведення робіт, погоджуємо та затверджуємо документи.
Лише на процедуру оцінки впливу на довкілля підприємство витратило десятки мільйонів гривень.
2.
Розвиток інфраструктури, зокрема, лісових доріг
Заготівля є рентабельною лише поблизу дороги.
Чим далі від дороги лісосіка, тим дорожче вартість вивезення деревини.
Розробка нових лісосік без доріг нерентабельна.
Щільність мережі лісових доріг у нас в рази менше, ніж у наших західних сусідів, особливо у гірській місцевості.
Цього року ми інвестували у капітальний ремонт та будівництво лісових доріг понад 400 млн грн, загальною протяжністю більше 250 км наступного року збільшимо інвестиції до майже 500 млн грн.
Також була проведена робота щодо утримання існуючої мережі лісових доріг для безпечного проїзду технологічного транспорту.
3.
Сучасна лісогосподарська техніка
Послуги з лісозаготівлі - основна стаття витрат підприємства.
Більша частина лісозаготівлі виконуються підрядними організаціями.
Закупівлю послуг поступово переводимо на Prozorro.
Цього року були оголошені сотні торгів, але значна частина не відбулась, адже постачальники послуг із лісозаготівлі не зацікавлені декларувати працевлаштованих працівників, виправдовуючи це тим, що не мають можливості забронювати своїх співробітників.
Розуміємо, що проблема буде лише загострюватися, дефіцит людей у підрядників зростатиме, як і вартість послуг, тому ДП «Ліси України» розглядає можливість поповнення машино-тракторного парку та переходу на механізовану заготівлю з використанням багатоопераційних машин – харвестерів та форвардерів.
На наступний рік запланований рекордний обсяг інвестицій у техніку для лісозаготівлі – понад 636 млн грн.
Планується придбати трактори, лісовозні причепи, трелювальні трактори (скідери) та 15 багатоопераційних лісозаготівельних машин.
Зараз на підприємстві працює лише 13 одиниць таких машин.
Вони добре себе зарекомендували, але, враховуючи їхній вік і умови експлуатації, вони потребують додаткових фінансових вкладень у ремонтні роботи.
ДП «Ліси України» велику увагу приділяє рубкам формуванню та оздоровлення лісу (рубки догляду).
Такі рубки спрямовані на поліпшення якісного та кількісного складу лісових насаджень та допомагають зберегти здоров"я та стійкість екосистеми.
Тому було прийнято рішення, що 5 лісозаготівельних машин буде придбано саме для рубок формування та оздоровлення лісів.
На другому етапі планується закупівля 5 одиниць харвестерів та 5 одиниць форвардерів для рубок головного користування у північних регіонах у соснових насадженнях.
Це потужні лісозаготівельні машини, призначені для виконання інтенсивних рубок на завершальному етапі життєвого циклу лісових насаджень.
Вони використовуються для зрізання, обробки та вивезення великих обсягів деревини, що є характерним для рубок головного користування.
Перевагами механізованої заготівлі є висока продуктивність (дозволяє обробляти великі обсяги деревини за короткий час), автоматизація (знижує ризики для працівників), точність (мінімізується пошкодження сусідніх дерев і ґрунту) та максимально точне розкряжування (раціональне використання деревини).
Крім «Лісів України» вперше лісозаготівельні машини почали закуповувати і приватні підрядники.
Адже з нашого боку є стабільна та своєчасно оплата та ринковий рівень тарифів на лісгозаготівлю.
Стратегічна мета – довести механізовану заготівлю у найближчі роки до 25% від загального обсягу заготівлі.
4.
Техніка для боротьби з пожежами
Не буде чого заготовляти, якщо ліси вигорять, як в останні роки вони горіли в Румунії, Португалії та деяких інших країнах, де пожежі знищили десятки і сотні тисяч га лісових угідь.
У 2024 році «Ліси України» закупили техніки для боротьби з пожежами на майже 400 млн грн, створивши парк пожежних автомобілів на базі пікапів та мобільних протипожежних модулів для швидкого реагування.
Цього року вкладемо ще 240 млн грн і закупимо десять великих пожежних автомобілів, які дозволять боротися з великим лісовими пожежами, які цього року виникли на Полтавщині.
Швидкого реагування в таких випадках недостатньо, бо вогонь насувається на наші ліси з сусідніх самосійних лісів або сільгоспугідь великим фронтом.
Потрібна потужна техніка з великим запасом води.
Загалом наша інвестиційна програма «Лісів України» на наступний рік перевищує 2 млрд грн.
Ми не отримуємо жодної гривні субвенцій.
Сплачуємо з прибутку податки та дивіденди – те, що залишається, інвестуємо у розвиток, охорону та захист лісів.