"Наймасштабніша земельна афера в історії Києва". Як землі біля музею "Пирогів" опинилися в руках забудовників

09:00 | Економічна правда

На південних околицях Києва знаходиться найбільший в Європі музей під відкритим небом – Національний музей народної архітектури та побуту в Пирогові.
На його території встановлено 300 пам"яток, найстаріша з яких датується 1587 роком. Уявіть, що на фоні автентичних українських хат височіють новобудови.
На тлі закарпатської дерев"яної церкви – кондиціонери на вентильованих фасадах.
Народні співи на свята перегукуються з ревінням двигунів автомобілів. Така картина могла стати реальністю ще десяток років тому.
У 2007 році Київська міська рада виділила сотні гектарів полів та лісів навколо Пирогова та Феофанії під житлову забудову.
Тоді міським головою був Леонід Черновецький, а секретарем Київради – найвідоміший представник його "молодої команди" Олесь Довгий. Головними вигодонабувачами того рішення, як з"ясувалося згодом, стали бізнесмени Василь Хмельницький та Андрій Іванов.
На той час партнери володіли активами в галузях нерухомості та енергетики, а також у банківській сфері: їм належали частки в компаніях "Київгаз", "Київводоканал", "Київенерго", "Київхліб", UDP, а також в банку "Хрещатик". Рішення місцевих депутатів одразу викликало питання в його законності у громади та правоохоронців.
Проблема полягала в тому, що землю, яка була призначена для ведення сільського господарства, вивели з-під державної власності, і віддали новим власникам під забудову абсолютно безкоштовно. Прокурорам вдалося визнати недійсним рішення київських депутатів.
Та бізнесмени не полишали надій забудувати величезні ділянки на околиці міста і намагались через суди повернути собі це право.
Частково їм це вдалося. Хмельницький та Іванов залучили впливових партнерів і зі свіжими силами почали черговий етап боротьби за цінні землі.
Бізнесмени вже вклали у проєкт мільйони доларів і хочуть за будь-яку ціну відбити кошти.
Студенти-лендлорди В часи радянської окупації розміри Києва були набагато меншими.
Околиці міста, вільні від забудови та інфраструктури, віддали колективним господарствам для обробітку землі.
Хотівський колгосп мав право постійного користування величезними масивами ділянок біля сіл Хотів та Пирогів. З розпадом СРСР розпались і колгоспи.
В 1990-их роках на руїнах колгоспу "Хотівський" створили однойменне колективне сільськогосподарське підприємство (КСП).
Частину ділянок розпаювали між селянами, частину – передали у комунальну власність громаді Києва.
КСП "Хотівський" орендувало комунальні землі. Згодом КСП реорганізували в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СгТОВ).
Підприємство продовжувало займатись аграрним бізнесом, тож у 2004 році Київрада продовжила йому оренду земельних ділянок загальним обсягом 1 тис га на 25 років.
Читайте також: Депутати, бізнесмени, місцеві "князьки".
Хто заробляє на тюремних землях Через кілька років співвласники "Хотівського" несподівано вирішили відмовитися від значної частини орендованих земель.
Нібито через високу ставку земельного податку.
В цей же час Київська міська рада отримує прохання від студентських кооперативів допомогти з вирішенням житлового питання і передати їм, звичайним фізичним особам "з вулиці", частину земельних ділянок, які раніше обробляв "Хотівський", тільки під забудову.1 жовтня 2007 року Київрада безоплатно передає сімнадцятьом житлово-будівельним кооперативам понад 1500 га (точна площа невідома).
Зокрема понад 100 га кооперативи отримали навколо Національного музею народної архітектури та побуту ("Пирогів"). Попри те, що співзасновниками кожного з цих кооперативів була невелика кількість людей, Київрада не пошкодувала виділити їм десятки гектарів.
Наприклад, житловий кооператив "Житлодар" отримав майже 100 га біля Феофанії, "Освітянин" – майже 110 га біля Пирогова, "Харчомашовець" – понад 100 га у Конча-Заспі, "Тарасівець" – 42 га на вулиці Академіка Заболотного.
Юрист "Київського еколого-культурного центру" та активіст Олександр Дядюк називає засідання Київради 1 жовтня 2007 року "наймасштабнішою земельною аферою в Києві, реалізованою за один раз".
Тоді депутати дочекались пізньої ночі, коли громадськість і журналісти втомились слідкувати за засіданням.
Телевізійна трансляція не велася. Директор аналітично-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко пригадує, що на порядку денному сесії тоді анонсували 709 питань, з яких 644 – земельні.
До 448 із них не було проєктів рішень. "Депутати голосували за проєкти рішень за одними тільки назвами, які з голосу зачитував секретар Київради Олесь Довгий", – писав Сергієнко у статті для "Дзеркала тижня". За словами Дядюка, засновниками кооперативів були номінальні власники, студенти, які за винагороду 50-200 грн писали заяви на отримання землі та підписали нотаріально завірені доручення на дії із землею.
Як згодом зазначав колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, міліція опитала 118 студентів із 450-ти, які брали участь у цій схемі.
Вони зізналися в шахрайстві.Бідний бізнесмен з багатим минулим Співзасновником 9 із 17 житлово-будівельних кооперативів, які отримали загалом понад 1500 га, був Костянтин Панченко.
Він володів юридичною фірмою "Формула безпеки", якою керував ексначальник Головного управління комунальної власності столиці та ексдепутат Київради Анатолій Чуб. Чуб входив до складу наглядових рад кількох підприємств, які контролювали народний депутат Хмельницький та депутат Київради Іванов.
Як зазначала колишня журналістка Тетяна Чорновол, 70% "земельних" рішень Київради 1 жовтня 2007 року ухвалювалися в інтересах бізнес-імперії Хмельницького. Виділенню землі кооперативам передував наказ тогочасного міністра культури і туризму Юрія Богуцького "Про коригування зон охорони Національного музею Народної архітектури та побуту України" (копія є в розпорядженні ЕП).
Його опублікували за місяць до славнозвісного "нічного" засідання Київради."Богуцький зменшив охоронювані зони музею в Пирогові, в межах яких заборонено капітальне будівництво, і які фактично збігалися з апетитами забудовників, до суто символічних – шириною лише 25 метрів", – каже голова громадської організації "Екозагін" та активіст Михайло Погребиський.
В Офісі Генпрокурора уточнили, що раніше ширина охоронної смуги Музею становила в середньому 2 кілометри.
Сьогодні Хмельницького представляють як візіонера, соціального підприємця, девелопера інноваційного парку UNIT.City.
Сам бізнесмен в публічних висловлюваннях формує образ людини, яка суттєво збідніла за останні роки, і на організованому ним Київському міжнародному економічному форумі з року в рік жартує про свої нібито малі статки. Люди, які цікавляться економічним та політичним життям країни довше, пам"ятають Хмельницького як співвласника "Запоріжсталі", "Київенергохолдингу" (у власність якого міська влада передала пакети акцій "Київенерго", "Київгазу" і "Київводоканалу"), банку "Хрещатик", великої будівельної компанії UDP та як народного депутата п"яти скликань, який голосував за "диктаторські" закони 16 січня 2014 року та "Харківські" угоди 2010 року. У 2021 році Хмельницький заявив, що продав частку в UDP Іванову, бо, нібито, ніколи по-справжньому не цікавився будівництвом.Читайте також: Сховані за "фасадом".
Хто насправді володіє будівельним бізнесом у Києві Структури Хмельницького-Іванова були власниками земель навколо Пирогова ще до 1 жовтня 2007 року – офіційно володіючи "Агрокомбінатом "Хотівський".
Сам Іванов в інтерв"ю "Дзеркалу тижня" у березні 2007-го зізнався, що це він з Хмельницьким володів "Хотівським" на момент відмови останнього від користування згаданих земель, які надалі були передані фіктивним кооперативам. "У Києві близько 5-7 тис.
га земель сільськогосподарського призначення у користуванні підприємств.
Ми просто звернули на це увагу раніше за інших.
Ми з"ясували, що багато з цих підприємств або перебуває на стадії банкрутства, або має великі заборгованості перед банками.
Ми просто проінвестували і увійшли в корпоративні права. Тільки в "Хотівський" ми вклали десятки мільйонів гривень.
В "Агрокомбінату" земля перебувала в користуванні ще з 1950-х років.
Грошей від цього до бюджету не надходило.
Потім, уже за Омельченка, уклали договір оренди з місцевою радою, як на той момент вимагало законодавство", – заявив Іванов.Шахісти Припустимо, за студентськими кооперативами справді стоять структури Хмельницького та Іванова.
Навіщо їм, власникам "Агрокомбінату "Хотівський", добровільно відмовлятися від активів і передавати собі ж? Перша причина – це дешевше.
"Хотівський" щорічно платив оренду та земельні податки, в той час як кооперативи отримали цю ж землю безкоштовно, ще й у власність.
Друга причина – так простіше змінити цільове призначення землі з "для ведення товарного сільського господарства" на "для житлової забудови". Юристи Хмельницького та Іванова придумали страхувальну схему, щоб зберегти землі на випадок майбутніх судових позовів, стверджує Погребиський.
"Вони не діють "по бєспрєдєлу", вони шахісти", – додає активіст.
Читайте також: Василь Хмельницький: Не займаюся трьома речами — зброєю, наркотиками і бізнесом в Донецьку У 2008 році деякі кооперативи вносять отримані від Київради земельні ділянки до статутних фондів третіх осіб.
Наприклад, "Освітянин" передав свою 110-гектарну ділянку ТОВ "Будівельне товариство", а воно, у свою чергу, у 2010 році передає цю ж землю до статуту вже іншого ТОВ – "Пейзажне".Таким чином, земельна ділянка опинилася у руках добросовісного набувача – третьої особи, яка, за законом, не знала і не могла знати, що придбала майно у особи, яка не мала права це майно відчужувати. Бенефіціарним власником "Будівельного товариства" була та ж особа, що і кооператив.
ТОВ "Пейзажне" через заплутану структуру власності володів Олег Петровський, перший заступник гендиректора комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни), яке офіційно належить Хмельницькому. У відповіді на запит ЕП в Офісі Генерального прокурора повідомили, що фінальною метою всіх цих дій була забудова житлом прилеглої до музею території "недобросовісними особами" всупереч земельному законодавству і закону "Про охорону культурної спадщини".Прокурори прямо вказують, що Київрада у 2007 році незаконно передала землю житлово-будівельним кооперативам у приватну власність та оренду для будівництва.
Суд підтвердив, що кооперативи створили на підставних осіб, які, до того ж, не потребували поліпшення житлових умов і не перебували на квартирному обліку.В гру вступає прокуратура У 2010 році процес підготовки до забудови земельних ділянок колишнього колгоспу "Хотівський" зупиняється.
В країні змінилась влада, уряд Віктора Януковича та адміністрація Олександра Попова з тих чи інших мотивів ініціюють розслідування діяльності депутатів Київради та мера Черновецького у 2006-2010 роках. У 2011-2015 роках за позовами Генпрокуратури суди трьох інстанцій визнали недійсним рішення Київради про передачу ділянок кооперативам, а також визнали недійсними права власності на ділянки як у кооперативів, так і у ТОВок (добросовісних набувачів). У 2014 році структури Хмельницького та Іванова намагалися повернути одну з ділянок, свідчить постанова Вищого господарського суду.
Компанія хотіла аби справу переглянули "за нововиявленими обставинами", але їй це не вдалось.
Аерозйомка ділянок біля музею "Пирогів" Фото: Bihus.Info Вдалою вийшла наступна спроба, здійснена у 2018 році.
Тільки вже не від імені кооперативів і ТОВок, а через підзабуте СгТОВ "Агрокомбінат "Хотівський".
Не став перепоною той факт, що СгТОВ у 2007 році добровільно відмовилось від користування тими землями. "Через 11 років після припинення договірних відносин з Київською міською радою СгТОВ "Агрокомбінат "Хотівський", не маючи належних правовстановлювальних документів на землю і за відсутності правових підстав зареєструвало за собою право користування земельними ділянками загальною площею 72,2 га поблизу Музею", – повідомили в Офісі Генпрокурора.
Читайте також: Була наша – стала ваша: як держава втратила 1400 гектарів землі під Києвом Юристи "Хотівського" повернули компанії право оренди ділянок через суди.
Крім того, "Хотівському" вдалось зареєструвати право оренди на одну ділянку розміром 16 га в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Саме з цієї ділянки девелопери і планували почати забудову земель навколо Пирогова.
Ділянка, з якої повинна була початись забудова навколо Пирогова.
На задньому тлі – офіс МХП Олександр Колесніченко Проводити всі дії компанії допомагали так звані "чорні" реєстратори.
Вони фігурують у судових справах третіми сторонами.
Одна з них – державний реєстратор Комунального підприємства "Реєстратор" Юлія Нікітіна.
Юрист Дядюк називає її "легендою чорного реєстраторства". Оренда дозволила "Агрокомбінату "Хотівський" готувати проєктну документацію для початку будівництва і отримати у міської влади Містобудівні умови та обмеження (МУО) – ключовий дозвільний документ для початку робіт.
Так аграрна компанія фактично перетворилась у будівельну. Будівельники вирізали байрачний ліс на ділянці та завели будівельну техніку.
Зробити більше вони не встигли через опір громадськості та арешт, накладений в рамках порушеної карної справи.Нові гравці Іванову та Хмельницькому вдалося досягти часткового успіху в питанні забудови земель "Хотівського" у 2018 році завдяки новим партнерам.
Їхні імена стали відомі після оприлюднення файлів з комп"ютера Дениса Комарницького. Нагадаємо, у 2020 році народний депутат Гео Лерос передав журналістам Bihus.Info флешку зі скопійованим вмістом одного з робочих комп’ютерів Комарницького.
Його вилучили співробітники СБУ під час обшуків.
На комп’ютері містились так звані "понятійки", що стосувалися функціонування будівельного ринку міста. В розпорядженні ЕП опинилася "понятійка" щодо двох етапів забудови полів поруч з Пироговом та Феофанією загальною площею 231 га.
Згідно з нею, Іванов та бізнесмен Степан Черновецький (син Леоніда Черновецького) виступають забудовниками, а нардеп і тогочасний "смотрящий" за Києвом Вадим Столар забезпечує бюрократичний супровід. Житловий комплекс повинен був складатися з будинків висотою щонайменше 9 поверхів, офісних та торгових приміщень, паркінгів, освітніх закладів.
Згідно з текстом "понятійки", витрати партнерів на отримання МУО нібито становили 4 млн дол.
Подальше затвердження Детального плану території на сесії Київради, зміна цільового призначення землі під будівництво, проходження експертизи, отримання дозволу на будівництво та введення в експлуатацію обійшлися б ще в 16 млн дол. Автентичність змісту "понятійки" ЕП підтвердили троє не пов"язаних між собою джерел – двоє власників великих девелоперських компаній та чиновник Київської міської державної адміністрації.
Читайте також: Нові "сірі кардинали".
Хто із забудовників впливає на київську владу Внаслідок певних політичних процесів, про які ЕП писала раніше, роль "смотрящого" замість Столара перебирає на себе Комарницький.
Аналогічна заміна відбулась і в проєкті забудови Пирогова.
Підтвердження цьому міститься в офіційних реєстрах. Сьогодні офіційними бенефіціарами СгТОВ "Агрокомбінат "Хотівський" є ТОВ "Земельний центр" (50%), Олег Ладік (43,4%) та Віталій Верба (6,6%). Компанія "Земельний центр" записана на кіпрську офшорку "Деванда менеджмент лімітед", яка фігурувала в кримінальних справах про відчуження акцій "Київенерго" на користь "Київенергохолдинга" Хмельницького та Іванова.
А її керівником є Андрій Дмитрюк – підписант в "ЮДП-Ріел естейт", керівник іншої компанії з орбіти UDP, яка забудовує територію заводу "Арсенал" та колишній учасник чотирьох студентських кооперативів (тих самих). Ладік керував ОСББ житлового комплексу Central Park, будівництво якого фінансував Степан Черновецький та був підписантом в компанії "Гітан", залученої до будівництва ЖК White Lines за кошти Черновецького. Верба – представник Комарницького.
Завдяки системі Youcontrol ЕП вдалося встановити зв"язок Верби з компанією з управління активами "Сіпіджі ассетс менеджмент" братів Олександра і В’ячеслава Супруненків – соратників, друзів і бізнес-партнерів Комарницького.
Крім того, брати були впливовими членами команди Черновецького-старшого, а один із них – його колишнім зятем. У 2021 році Касаційний Господарський суд у складі Верховного Суду остаточно скасував державну реєстрацію права оренди "Хотівського" на земельні ділянки по вул.
Академіка Заболотного.
Попри програш всіх судів юристи "Хотівського" повторно "воскресили" справу влітку 2022 року, пославшись на недотримання формальної процедури ухвалення рішень.Чому не можна будувати навколо Музею Музей у Пирогові – свідчення автохтонності українського етносу на цій землі.
Музеї під відкритим небом повинні розміщуватися в автентичному історико-культурному середовищі, яке не може бути урбанізованим. Для збереження пам’яток та цілісної музейної експозиції навколо музеїв просто неба встановлюються зони охорони, які передбачають режим використання прилеглих земель із забороною певної діяльності – наприклад, забудови чи промислового виробництва.
Як згадувалося вище, розмір охоронюваних зон суттєво скоротив Мінкульт у 2007 році.
Якби плани забудовників реалізувались, за цими будинками музею "Пирогів" розташовувались би багатоповерхівки Олександр Колесніченко Згідно з гідрогеологічним висновком експертів з Києво-Могилянської академії та Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, якщо територія навколо Пирогово буде забудована, існує ризик, що музей з пагорбами "попливе", каже представник національного природного парку "Голосіївський" Олег Година. "Порушення території навколо музею може призвести до безповоротної втрати неповторного ландшафту, активізації зсувоутворення, забруднення підземних та поверхневих вод, а також деформації унікальних дерев’яних зразків народної архітектури ХVІ–ХХ століть", – підтверджують в Офісі Генпрокурора. Олег Година додає, що разом з Голосіївським лісом поля і ліси на південь від Києва є відкритими екологічними коридорами для міграції тварин, червонокнижних хижих птахів, комах.
"Ці території не повинні бути урбанізованими", – каже він. Земельні ділянки "Агрокомбінату "Хотівський" поблизу Пирогова повинні були увійти до складу "Національного парку "Голосіївський" як екологічно цінні території, але в останній момент їх виключили.
Втім, вони з 1994 року зарезервовані під землі природно-заповідного фонду і можуть увійти до "Голосіївського" в наступних чергах розширення меж парку.Що далі Прокурори змогли "відбити" у незаконних власників всі земельні ділянки, за винятком однієї.
Наразі суди тривають тільки відносно ділянки розміром 16 га, на яку оформлені "містобуди", яка за реєстрами формально перебуває в оренді "Хотівського" і яка в "понятійках" Комарницького позначена першим етапом забудови. Бенефіціари "Агрокомбінату "Хотівський" вчепились за цю ділянку "мертвою хваткою", каже Погребиський, адже вклали кошти в отримання дозвільної документації та хабарі суддям. "З огляду на повторну реєстрацію речових прав "Агрокомбінатом "Хотівський" однієї зі спірних земельних ділянок площею 16 га, Офіс Генерального прокурора подав до суду позов про усунення перешкод у користуванні нею Київрадою шляхом скасування реєстрації права оренди та її повернення територіальній громаді", – повідомили в Офісі Генпрокурора. Прокуратура подала до суду щодо оскарження наказу Мінкульту про охоронювані зони музею і виграла справу.
Проте згодом юристи "Хотівського" увійшли в справу третьою особою і подали апеляційну скаргу. Інші ділянки де-юре "відвойовані" і знаходяться в комунальній власності.
Погребиський каже, що на нього виходив Андрій Семенов, керівник девелоперської компанії UDP, яка зараз належить Іванову, і пропонував "шукати компроміс, порозумітися".
Читайте також: Олексій Баранов, A Development: До України привозитимуть будівельників з Філіппін і Пакистану.
Ми на це приречені ЕП просила пресслужбу UDP організувати зустріч з Семеновим або іншим представником компанії-забудовника.
Директорка з комунікацій UDP Ольга Джелебова відповіла, що разом з юристом підготує письмові відповіді на запитання.
Через два тижні вона написала: "Компанія UDP та її бенефіціари не мають жодного відношення до зазначених товариств і земельних ділянок.
Вони не мають девелоперських планів щодо цих територій та не розглядають такої можливості.
Нам також невідомо, хто є кінцевим бенефіціарним власником відповідного підприємства та якими є його наміри щодо використання цих земельних ділянок". Два роки тому ЕП надсилала запит на інтерв"ю з Івановим, на що отримала запевнення, що редакція отримає пріоритет, як тільки "Андрій Анатолійович буде готовий давати інтерв"ю".
Комунікаційниця Хмельницького пообіцяла "повернутись", однак на момент виходу матеріалу відповідей на питання редакція не отримала. В пресслужбі Chernovetskiy Investment Group відповіли, що Степан Черновецький не є співвласником "Агрокомбінату "Хотівський" і не бере участі у проєкті забудови територій навколо Пирогова. Комарницький не відповів на телефонні дзвінки за тими номерами, які є в розпорядженні редакції. Помічниця Олеся Довгого повідомила журналістові ЕП, що знаходиться у відпустці, і відмовилась дати особистий номер телефону колишнього секретаря Київради.Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу.
ЇЇ зміст є винятковою відповідальністю "Економічної правди" і не обов’язково відображає погляди ЄС.

Додати коментар

Користувач:
email:





Курс гривні коливається вгору,
Потім знову падає до дна.
Акції, облігації, валюта -
Ось основні інструменти тут.

- Fin.Org.UA

Новини

13:00 - У 2025 році починають діяти оновлені підходи до визначення та розкриття інформації про рівень непрацюючих кредитів
12:55 - Шмигаль розповів, куди цілила московія під час ракетної атаки по Україні 15 січня
12:31 - Український стартап LetsData отримав 1,6 мільйона доларів інвестицій
12:13 - Американські імпортери скуповують товари з Китаю через загрозу мит Трампа
11:55 - Енергетики скасували графіки відключення світла в Україні
11:45 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
11:43 - Банки за сім місяців розпочали фінансування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури на суму 10,5 млрд грн – результати опитування банків
11:40 - Розміри ставок, встановлені для ФОПів – платників єдиного податку четвертої групи
11:38 - Документ, що підтверджує внесення плати за ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності
11:32 - Ціни на нафту у світі зростають на фоні невизначеності щодо санкцій
11:25 - Чи будуть вважатися безстроковими ліцензії на право виробництва, оптової, роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального, видані до 01.01.2025 терміном на 5 років?
11:23 - Алгоритм дій для взяття на облік фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність
11:21 - До уваги ФОПів – платників єдиного податку, які сплатили військовий збір у 2024 році!
11:19 - До місцевих бюджетів Дніпропетровщини у 2024 році від платників надійшло понад 23,5 млрд грн ПДФО
11:18 - Деклараційна кампанія 2025: визначення податкових зобов’язань з військового збору
11:17 - Порядок отримання витягу з реєстру платників ПДВ
11:15 - Дайджест публікацій з роз’ясненнями податкового законодавства за тиждень
11:12 - Доступ до публічної інформації
11:12 - Доступ до публічної інформації
11:10 - З 1 січня реквізити рахунків для сплати платежів не змінилися
11:09 - Курс валют на 15 січня: скільки коштує долар та євро
11:08 - Результати звітування про КІК: понад 2 мільярди гривень податкових надходжень
10:44 - Чиновника КРАІЛ затримало ДБР за сприяння роботі онлайн-казино, яке відмивало російські гроші
10:24 - московія вивела з реєстру Бермуд понад 300 літаків
09:27 - Санкційні ризики підіймають ціни на нафту на найбільшому ринку США
09:00 - Євросоюз готує заборону на торгівлю російським алюмінієм: ціни відреагували
09:00 - "Наймасштабніша земельна афера в історії Києва". Як землі біля музею "Пирогів" опинилися в руках забудовників
08:14 - Схеми з московитськими добривами на десятки мільйонів. Як чиновники АРМА опинилися за крок до підозри
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 15.01.2025
23:00 - Накази Міністерства енергетики України


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.0911
Канадський долар29.3708
Юань Женьміньбі5.7662
Чеська крона1.7138
Данська крона5.8065
Гонконгівський долар5.4294
Форинт0.105134
Індійська рупія0.48795
Рупія0.0025981
Новий ізраїльський шекель11.6536
Єна0.26775
Теньге0.079752
Вона0.028936
Мексиканське песо2.0492
Молдовський лей2.2532
Новозеландський долар23.6351
Норвезька крона3.6971
московський рубль0.41046
Сінгапурський долар30.852
Ренд2.2301
Шведська крона3.7626
Швейцарський франк46.0997
Єгипетський фунт0.8377
Фунт стерлінгів51.4193
Долар США42.2734
Білоруський рубль15.3654
Азербайджанський манат24.8638
Румунський лей8.7083
Турецька ліра1.191
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.7316
Болгарський лев22.1489
Євро43.3218
Злотий10.1492
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото112793.04
Срібло1255.35
Платина40231.17
Паладій39953.86

Курси валют, встановлені НБУ на 15.01.2025