Схеми з московитськими добривами на десятки мільйонів. Як чиновники АРМА опинилися за крок до підозри
08:14 | Економічна правда
Продаж майна завжди був слабким місцем Агентства з розшуку та менеджменту активів, джерелом корупційних скандалів і збитків держави.
Працівники АРМА отримували підозри від НАБУ у 2022 році за розтрату 426 млн грн через схеми з реалізації землі, 2,6 тис.
тонн піску, 4,5 тис.
тонн карбаміду, а також 112 млн грн – прав вимог банку за кредитами.
У 2023 році ТСК Верховної Ради викрила чиновників агентства на розтраті 471 млн грн під час продажу 40 тис.
тонн російського аміаку.
Це лише невелика частина шлейфу з кримінальних справ, який тягнеться за АРМА.
Продаж добрив за заниженими цінами
Здавалося, що гучні викриття, повідомлення про підозру та скандальні звільнення попередніх років мали зупинити корупційний конвеєр з продажу арештованих активів.
Однак у 2024 році посадовців агентства знову викрили на розтраті 50 млн грн (справа №62024000000000489) під час продажу 4,4 тис тонн міндобрив.
У липні 2024 року Шевченківський райсуд Києва передав АРМА для реалізації російські мінеральні добрива (карбамідно-аміачну суміш) 32 класу загальною вагою 4 470,41 тонни, оскільки вони піддаються швидкому псуванню.
Дійсно, згадані добрива зберігають корисні властивості шість місяців, далі закінчується термін їх придатності і вони перетворюються на небезпечні, токсичні речовини.
Агентство мало діяти швидко, натомість лише через вісім місяців провело оцінку та продало добрива за заниженою ціною заздалегідь визначеному покупцю.
За даними порталу Kurkul та провідних агрохімічних компаній (черкаський "Азот", "Рівнеазот", "Дніпроазот", "Гросдорф", ОПЗ, "Агро платформа"), у 2023 році – на початку 2024 року вартість КАС-32 в Україні становила 17,5-19 тис.
грн за тонну.
Отже, вартість 4 470,41 тонни добрив мала бути 78,2-84,9 млн грн.
Однак агентство оцінило їх 64 млн грн, занизивши вартість на 14,2-20,9 млн грн.
Якби АРМА продавало добрива на світових ринках, де за тонну дають 25,2-33,6 тис.
грн, то ціна становила б 112,6-150,2 млн грн.
Агентство могло зробити це, використавши інструменти міжнародних маркетплейсів (Amazon, Ebay).
Збитки держави
У березні 2024 року АРМА оголосило перші торги з продажу прострочених добрив із стартовою ціною 64 млн грн за правилами англійського аукціону, де учасники змагаються за лот шляхом підвищення своїх ставок (APE001-UA-20240325-60237).
Торги не відбулися через відсутність учасників.
Читайте також: Виконати рішення суду та направити кошти Силам оборони чи очікувати націоналізації?
У квітні агентство провело електронні торги із стартовою ціною 64 млн грн уже за правилами голландського аукціону, де учасники змагаються за лот шляхом покрокового зниження початкової вартості лота, аж поки хтось з учасників не зупинить зниження і не зафіксує ціну (APD001-UA-20240412-33170).
Далі учасники в закритому режимі надають пропозиції вище зафіксованої ціни.
Перемагає той, хто запропонував найбільшу суму.
На останній аукціон прийшов лише один учасник – ТОВ "Мирко трейд", який понад шість годин конкурував і змагався із собою: зробив 50 кроків зниження початкової вартості лота, зафіксував ціну 32 млн грн і купив добрива за зниженою на 50% ціною.
Розбазарювання
Відповідно до абз.
11 п.
19 порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах, якщо участь у торгах бере лише один учасник, то лот реалізується шляхом його викупу останнім за ціною не нижче стартової.
Отже, АРМА не мало права продавати ТОВ "Мирко трейд" добрива за зниженою на 50% вартістю (32 млн грн).
Оскільки це товариство було єдиним учасником аукціону, то ціна продажу мала бути не нижче 64 млн грн.
Таким чином, працівники агентства вчинили розтрату, незаконний продаж російських активів, чим поліпшили майнове становище ТОВ на 32 млн грн і зашкодили держбюджету на аналогічну суму.
З урахуванням 14,2-20,9 млн грн дисконту під час оцінки добрив збитки держави становили 46,2-52,9 млн грн.
Зухвале шахрайство
У цій злочинній оборудці є цікава деталь.
ДБР встановило, що за шість місяців до купівлі в агентства добрив ТОВ "Мирко трейд" уже незаконно розпоряджалося ними.
Зокрема, 14 вересня 2023 року передавало їх для зберігання ТОВ "Агрохімпродукт", а 29 вересня 2023 року замовляло в ТОВ "Ньюенерджі" послуги з їх навантаження-розвантаження.
Тобто, за шість місяців до купівлі в АРМА добрив ТОВ "Мирко трейд" намагалося заволодіти ними шляхом обману, видаючи себе за їх власника.
За даними слідства, ця компанія на початку 2023 року сфальсифікувала в документах відомості щодо країни походження товару, організувала ввезення до України через Ізмаїльський морський торговельний порт добрив російського походження і їх розмитнення.
Реагуючи на злочинні торги, ДБР та ОГП повторно арештували продані агентством російські добрива.
Шукаючи винуватців, правоохоронці передусім цікавляться заступником голови АРМА, який координує виявлення та розшук активів, начальником першого відділу управління виявлення та розшуку в справах про визнання необґрунтованими активів, методологічного забезпечення та правозастосування агентства, в.
о.
начальника відділу координації управління та реалізації управління менеджменту активів АРМА.
Також увага слідчих прикута до власників, директорів і бухгалтерів ТОВ "Мирко трейд" (покупець), ТОВ "Полонекс" (організатор електронних торгів), ТОВ "Ньюенерджі" (навантаження-розвантаження), ТОВ "Агрохімпродукт" (послуги зберігання) та оцінювача, який визначав вартість добрив.
Крім того, ДБР та ОГП чекають на висновки судового експерта КНДІСЕ, яких у сукупності з іншими зібраними доказами може виявитися достатньо для вручення чиновникам агентства нових підозр.
Зокрема, експертиза має підтвердити або спростувати факти примушування керівницею АРМА до незаконних рішень та дій начальника Південного міжрегіонального територіального управління агентства.