Комюніке за підсумками дванадцятого засідання Керівного комітету Української платформи донорів. 14.01.2025
12:01 | Fin.Org.UA за інформацією КМУЗа два роки з моменту запуску Українська платформа донорів сприяла координації існуючих механізмів підтримки, подальшому наданню міжнародного фінансування й експертизи, а також просуванню порядку денного реформ в Україні та розвитку приватного сектору.
Сьогодні ми вкотре підтвердили нашу непохитну підтримку України стільки, скільки буде потрібно, та нашу рішучість сприяти її довгостроковій економічній стабільності, стійкості та відновленню на шляху до вступу в ЄС.
Ми категорично засуджуємо незаконну, неспровоковану та невиправдану військову агресію московії проти України.
Це продовжує завдавати неприйнятних збитків цивільному населенню, масштабної шкоди Україні, порушує глобальні постачання продовольства та енергетичні поставки.
Нагадуємо, що московія як держава-агресор має згідно із міжнародним правом понести відповідальність за свою агресію та заплатити за всі руйнування, спричинені нею Україні.
Ми обговорили потреби України у зовнішньому фінансуванні та будемо продовжувати підтримувати країну за цим напрямом.
Станом на кінець 2024 року ми виділили понад 233 млрд доларів США загальної економічної підтримки, включаючи бюджетну підтримку та підтримку відновлення і відбудови.
Це включає фінансування, мобілізоване в межах ініціативи Extraordinary Revenue Acceleration (ERA), щодо якої лідери G7 досягли консенсусу 25 жовтня 2024 року.
Кредитна ініціатива ERA забезпечить приблизно 50 млрд доларів США для спрямування на потреби безпеки і оборони України, державного бюджету та потреби відбудови.
Ці кредитні кошти будуть забезпечені та погашені за рахунок майбутніх доходів від заморожених російських суверенних активів, що зберігаються в Європейському Союзі та, можливо, в інших відповідних юрисдикціях, відповідно до правових систем країн-членів G7 і міжнародного права.
Що стосується бюджетної підтримки, то з лютого 2022 року Україна отримала понад 118 млрд доларів США від членів Платформи, спостерігачів та учасників.
Спільними зусиллями було забезпечено потребу в зовнішньому фінансуванні України на 2024 рік та ресурси для покриття потреб зовнішнього фінансування бюджету на 2025 рік, які, як очікується, становитимуть 39,3 млрд доларів США.
Ми вітаємо успішне завершення Україною Шостого перегляду в межах Механізму розширеного фінансування для України (EFF) МВФ.
Ми продовжимо підтримку потреб зовнішнього фінансування України та переглянемо наші плани фінансової допомоги, в тому числі на 2026 рік й надалі, на наших найближчих зустрічах.
У цьому контексті ми також почули від Канади як головуючої країни у G7 про те, як вона планує забезпечити подальшу підтримку Україні з боку G7.
Надання ефективної підтримки у відновленні та відбудові України залишатиметься ключовим пріоритетом нашої Платформи у 2025 році, і ми й надалі будемо посилювати нашу участь у цьому напрямі.
З цією метою Платформа проводитиме регулярні зустрічі експертів, присвячені цьому напряму роботи, – “Операційна група з відновлення”, починаючи з лютого.
Ми також будемо продовжувати, доповнюючи наявні зусилля, тісно співпрацювати з координаційними структурами всередині країни, зокрема, нещодавно відновленими секторальними робочими групами, щоби сприяти усуненню прогалин у нагальних та довгострокових потребах.
Ми обговорили пріоритети фінансування для відновлення у 2025 році, які включають енергетику, опалення, водопостачання та водовідведення, житло, транспорт, соціальний сектор, гуманітарне розмінування та підтримку приватного сектору.
Ми продовжимо допомагати Україні долати наслідки триваючих атак московії на енергетичну інфраструктуру протягом цієї зими та надалі, спираючись на понад 2 млрд доларів США додаткового фінансування, заявленого та виділеного з березня 2024 року.
Надана фінансова та технічна допомога була вирішальною для можливості України відповідати на найбільш нагальні потреби енергетичного сектору, включаючи ремонт, захист, закупівлю та нове виробництво електроенергії.
З огляду на цей значний досвід, ми вітаємо Дорожню карту енергетичної допомоги Україні Координаційної групи G7+, яка визначає коротко-, середньо- та довгострокові пріоритети для сектора, і закликаємо до рішучих кроків для їх досягнення.
Ми продовжуватимемо підтримувати Україну в реалізації її бачення більш чистої, сучасної та децентралізованої енергетичної системи, інтегрованої з ЄС.
Ми привітали значний прогрес України у реформуванні у 2024 році, коли країна зробила історичний крок, відкривши переговори про вступ до ЄС.
Ми будемо продовжувати підтримувати Україну у виконанні та реалізації її амбітних зобов’язань щодо реформ у 2025 році, особливо тих, що викладені в Плані України, і тих, які вимагаються в рамках переговорів про вступ до ЄС.
Це важливо не лише для того, щоб допомогти Україні просуватися до членства в ЄС, але й для покращення бізнес-клімату, залучення прямих іноземних інвестицій та підтримки економічного розвитку.
Ми також відзначили оновлення Матриці реформ - публічного інструменту Уряду України для підзвітності, прозорості та координації зацікавлених сторін.
Ми підтвердили нашу підтримку ефективного, прозорого та добре скоординованого управління публічними інвестиціями на основі стратегічного планування, спираючись на систему багаторівневого управління в Україні, включаючи регіони та громади, та враховуючи її шлях до вступу в ЄС.
У цьому контексті ми взяли до уваги оновлену інформацію Уряду щодо реформ у сфері управління публічними фінансами та публічними інвестиціями (PIM).
Ми відзначили важливість уже досягнутого прогресу, включно з визначенням Стратегічною інвестиційною радою пріоритетів державних інвестиційних проєктів у межах пілотного Єдиного портфелю публічних інвестицій (SPP) на 2025 рік, а також наступних кроків у реалізації Плану заходів PIM.
У контексті Рамкової програми з підготовки проєктів для України ми вітаємо ухвалення Урядом України постанови про створення Міжвідомчої робочої групи з підготовки публічних інвестиційних проєктів і сподіваємось на її швидкий запуск.
Ми відзначили, що Офіс реформ буде підтримувати Рамкову програму шляхом посилення Міжвідомчої робочої групи, зокрема за напрямом стратегічного планування, за додаткової донорської підтримки що очікується від Сполучених Штатів, ЄС та інших країн Багатостороннього донорського фонду України.
Ми також з нетерпінням очікуємо, що дві програми для підготовки публічних інвестиційних проєктів, які розробляються Європейським банком реконструкції та розвитку та Європейським інвестиційним банком (Ukraine FIRST), а також Світовим банком (Ukraine PPF), будуть повністю запущені до Конференції з питань відновлення України 2025 року.
Ще однією важливою віхою, яка очікується на початку 2025 року, є оновлення Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення, що визначить подальшу роботу з відновлення та в межах Єдиного портфеля публічних інвестицій (SPP).
Ми відзначили критичну важливість страхування воєнних ризиків для відновлення та відбудови України, а також для підтримки міжнародної торгівлі та інвестицій.
Ми продовжуємо працювати над ініціативами зі страхування воєнних ризиків і вітаємо зобов’язання щодо надання їм підтримки.
Ми відзначили зусилля та лідерство Уряду України в цій сфері.
Визнаючи важливість повернення глобального перестрахувального бізнесу в Україну, ми підтримуємо зусилля, спрямовані на припинення повного виключення України з міжнародних політик перестрахування.
Для досягнення цієї мети ми працюватимемо над мобілізацією глобальної страхової галузі.
Ми взяли до уваги проведену роботу Консультативної ради бізнесу і високо оцінили зусилля її членів щодо визначення конкретних заходів для залучення інвестицій приватного сектора в Україну.
Ми продовжуватимемо тісно співпрацювати з Консультативною радою бізнесу, щоби посилити привабливість України як інвестиційного напряму.
Ми також будемо активно підтримувати наші регулярні обміни з українським громадянським суспільством як одним із ключових стейкхолдерів у сприянні інклюзивному, гендерно-чутливому та ефективному відновленню.
Ми також підтвердили наше зобов’язання щодо подальшого підвищення ефективності нашої Платформи, і в цьому контексті ми будемо продовжувати шукати шляхи посилення її присутності та можливостей у Києві.
Ми привітали інформацію, надану Італією, щодо підготовки Конференції з питань відновлення України (URC) 2025, яка відбудеться в Римі 10-11 липня.
Ми з нетерпінням чекаємо наших наступних зустрічей у квітні та на полях URC.