WINWIN: Секторальна стратегія розвитку АUV в Україні
24.01 18:38 | Fin.Org.UA за інформацією КМУНещодавно Уряд затвердив Стратегію цифрового розвитку інновацій України (WINWIN) до 2030 року, яка охоплює 14 ключових галузей для розвитку інновацій.
Мінцифри планує публікувати секторальні стратегії за кожним з ключових напрямів.
Сьогодні публікуємо першу секторальну стратегію по безпілотних технологіях та автономних системах (АUV, autonomous vehicles).
«Безпілотні технології відіграють ключову роль в умовах повномасштабної війни.
Але можливості безпілотних технологій не обмежені використанням на полі бою.
Вони можуть забезпечити захист та патрулювання, логістику й використання в агросфері.
Ми віримо, що безпілотні технології стануть фундаментом для інноваційної економіки України, створюючи нові можливості в агротек, логістиці та безпеці.
Тож у стратегії WINWIN визначаємо розвиток цього напряму як одну зі стратегічних цілей», — зазначив Віце-прем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
WINWIN визначає АUV як одну з пріоритетних галузей, адже Україна має потенціал стати ключовим гравцем у світовій екосистемі безпілотного транспорту (AUV), інтегруючи автономні рішення в стратегічно важливі сектори економіки (логістика, агросектор, оборона та інфраструктура).
Реалізація цієї секторальної стратегії створить нові можливості для післявоєнного відновлення:
Автономні трактори та дрони для розмінування аграрних земель.
Розвиток транспорту та логістики через впровадження безпілотних вантажівок і водних суден, які мінімізують ризики для екіпажу, оптимізують маршрути й знижують витрати.
Безпілотна техніка для швидкого та безпечного відновлення інфраструктури.
«Розвиток сектору автономних систем та безпілотних технологій — це не лише про інновації, це про стратегічну можливість для України стати повноправним учасником або навіть лідером у світовій екосистемі.
Упровадження AUV сприятиме відновленню країни після війни, створенню нових ринків, підвищенню ефективності критичних галузей економіки, як-от логістика, агросектор та ін.
Україна вже демонструє потенціал завдяки розвиненій IT-екосистемі та талановитим інженерам.
Саме зараз ми маємо шанс трансформувати ці переваги в довгостроковий економічний розвиток та світове технологічне лідерство.
На цьому треку є ще багато невідомих, але ми зробимо все можливе, щоб секторальна стратегія була реалізована», — зазначила заступник Міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції Валерія Іонан.
Упровадження стратегії AUV потенційно може допомогти Україні компенсувати нестачу кваліфікованих кадрів у багатьох секторах економіки.
Безпілотні рішення беруть на себе рутинні та небезпечні завдання, даючи змогу людським ресурсам фокусуватися на стратегічних і висококваліфікованих напрямах.
Це особливо важливо в умовах міграції кадрів та підвищення попиту на робочу силу.
AUV також стане драйвером для відкриття нових ринків:
5G-зв’язок: для забезпечення стабільного і швидкого з’єднання між автономними системами
Кібербезпека: для захисту даних і забезпечення надійної роботи автономних транспортних засобів.
Смарт-сіті: AUV інтегруються в міську інфраструктуру, підвищуючи ефективність управління транспортом та іншими міськими процесами.
IoT і робототехніка: підтримка інноваційних рішень для автоматизації й оптимізації процесів.
Розвинена IT-екосистема України — це значна конкурентна перевага країни сьогодні.
Стартапи та компанії у сферах штучного інтелекту, IoT і робототехніки демонструють здатність створювати унікальні рішення, що можуть масштабуватися на глобальний ринок.
«Можливо таксі без водіїв ще не з’являться на вулицях міст найближчим часом.
Але ми однозначно використаємо напрацьовані результати безпілотних технологій для безпеки і вдосконалення найбільш чутливих секторів економіки», — зазначив член експертної групи при Міністерстві цифрової трансформації України з AUV Влад Ноздрачов.
Розвиток AUV не лише прискорить відновлення України, а й розв"яже проблему дефіциту робочої сили в стратегічно важливих галузях.
Крім того, це відкриє нові горизонти для технологій, сприятиме створенню робочих місць, розвитку суміжних індустрій та зміцнить позиції України як інноваційного хабу у світі.
Саме тому, щоб прискорити впровадження AUV та задати вектор руху ми розробили секторальну стратегію, яка передбачає декілька потенційних напрямів розвитку та прогнозує перші пілотні проекти.
Серед напрямів, що описуються в стратегії:
Автономні віиськові транспортні засоби: впровадження безпілотних віиськових транспортних засобів для розмінування, розвідки, боиових завдань та інших віиськових операціи.
Автономні трактори для розмінування: розробка та впровадження безпілотних тракторів, здатних витримувати вибухи мін, для виявлення й знешкодження мін на сільськогосподарських угіддях.
Автономні гірничовидобувні транспортні засоби: впровадження безпілотних навантажувальних, видобувних та транспортних машин для шахт, оснащених GPS, контролерами, датчиками, бурами.
Безпілотні транспортні засоби для портів та аеропортів: впровадження безпілотних кранів, контеинерних вантажівок, багажних тракторів.
R&D-центр AUV: створення глобального центру досліджень та розробок технологіи автономного транспорту для концентраціі висококваліфікованих AUV-талантів в Украіні.
Тестувальнии AUV-центр: створення глобального центру тестування автономних транспортних засобів та обладнання в Украіні.
Автономні судна: судна без екіпажу для перевезення вантажів або людеи через судноплавні води.
Автономні вантажні автомобілі: впровадження безпілотних комерціиних вантажівок, включно з кабінними та без кабінними моделями.
Автономне сільськогосподарське обладнання: впровадження автономних сільськогосподарських машин (обприскувачів, комбаинів, косарок, сівалок тощо), що підвищують продуктивність й ефективність роботи в агросекторі.
Виробники та постачальники авто и автокомпонентів: створення умов для відкриття виробництв автомобільних OEM та постачальників автокомпонентів.
Автономне роботаксі та публічнии транспорт.
Потенційні пілотні проекти:
Розвиток безпілотних вантажівок і морських суден
Проект дасть змогу розв’язати проблему дефіциту персоналу для керування транспортними засобами й суттєво підвищить ефективність використання транспорту.
Завдяки автоматизації знижуються витрати на обслуговування, оптимізуються маршрути, а час доставляння вантажів скорочується.
Розвиток безпілотних оборонних технологіи
В оборонному секторі розвиток безпілотних технологій допоможе мінімізувати людські втрати під час військових операцій, забезпечує перевагу в розвідці в зонах підвищеного ризику.
Також розкриє потенціал експорту оборонних AUV після закінчення війни.
Розвиток безпілотних технологіи сільського господарства
Проект може допомогти збільшити врожаиність завдяки своєчасному посіву та обробці ґрунту.
Зменшити викиди CO2 та знизити вуглецевий слід через раціональне використання добрив і пестицидів.
Крім того, автоматизація небезпечних сільськогосподарських робіт підвищить безпеку працівників.
Реалізація секторальної стратегії по безпілотних технологіях та автономних системах (АUV) потребує:
Створення нормативно-правової бази для впровадження автономних транспортних засобів.
Інвестицій у розбудову телекомунікаційної та дорожньої інфраструктури.
Залучення іноземних виробників та OEM-компаній для розвитку локального виробництва.
Стимулювання R&D через податкові пільги, гранти та партнерства з міжнародними технологічними компаніями.
Ознайомтеся детальніше зі стратегією розвитку безпілотних технологій та автономних систем (AUV) на офіційному сайті WINWIN.
Дізнавайтеся більше про WINWIN у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Linkedin.
Секторальну стратегію розвитку безпілотних технологій та автономних систем (AUV) розробила експертна група при Міністерстві цифрової трансформації України за підтримки технологічного партнера Cisco в межах програми Country Digital Acceleration (CDA).
Стратегію цифрового розвитку інновацій до 2030 року створено з ініціативи Міністерства цифрової трансформації України у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Офісом ефективного регулювання BRDO, за підтримки Проекту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України».
Секторальні стратегії структуровані за підтримки проекту Good Governance Fund «Інноваційна екосистема», що фінансується UK International Development.