Зарплати, депозити, оренда: хто і з яких доходів має сплачувати військовий збір

27.01 08:00 | Економічна правда

У кінці 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон про підвищення податків.
Зміни торкнулися передусім збільшення ставки військового збору.
Військовий збір сплачується з доходів, які отримують громадяни.
Його тимчасово запровадили у 2014 році з метою фінансування Збройних Сил. Однак, як відомо, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове.
Цей податок проіснував до 2022 року, а наразі на нього поклали функцію збільшення доходів бюджету для фінансування інтенсивних воєнних дій.
З яких доходів треба сплачувати військовий збір і хто відчує на собі підвищення податку?З яких доходів треба платити військовий збір Упродовж десяти років ставка військового збору не змінювалася і становила 1,5% від отриманого доходу.
З 1 січня 2025 року її розмір збільшили до 5%.
Виняток зробили для військовослужбовців та співробітників силових структур.
Підвищену ставку запровадили тимчасово.
Вона діятиме до скасування воєнного стану в Україні, а з 1 січня наступного року повернеться стара ставка – 1,5%.
Читайте також: Податки, транзит російського газу, автоцивілка, ліквідація МСЕК: що зміниться в Україні з 1 січня З яких доходів потрібно сплачувати військовий збір, визначено в статті 163 Податкового кодексу.
Це доходи, які офіційно працевлаштована особа отримує від роботодавця, а також дивіденди та доходи, отримані за кордоном. Доходи, з яких треба платити військовий збір: зарплата (основна й додаткова, заохочення та компенсації); лікарняні виплати; доходи за цивільно-правовими угодами; доходи від продажу рухомого і нерухомого майна (якщо така угода укладається двічі і більше разів за рік); авторські винагороди; доходи від надання права користування нематеріальними активами (роялті); вихідна допомога при звільненні; доходи від надання майна в оренду чи лізинг; дивіденди і процентні доходи за депозитами для фізосіб; подарунки у грошовій, натуральній або нематеріальній формах, додаткові виплати, оплата навчання або корпоративного одягу; спадкові виплати, крім спадщини від родичів першого та другого ступенів споріднення. Далі – детальніше про те, хто і скільки має сплачувати військового збору.Із заробітної плати Військовий збір стягується з доходів фізичних осіб, юридичних осіб та підприємців.
Так, з 2025 року із зарплат працівників утримуватимуть загалом не 19,5%, а 23% (18% – податок на доходи фізичних осіб або ПДФО, 5% – військовий збір).
Також 5% збору платитимуть резиденти "Дії.Сіті". Платитимуть податок на армію із своїх доходів і фізособи-підприємці: ФОП першої, другої та четвертої груп – 10% від мінімальної зарплати (наразі 800 грн), ФОП третьої групи – 1% від отриманого доходу. Для різних категорій платників існують різні строки сплати збору.
ФОП першої, другої та четвертої груп сплачують збір авансом кожного місяця до 20 числа.
Військовий збір також можна заплатити наперед за весь рік. ФОП третьої групи повинні сплатити збір протягом десяти календарних днів після подання податкової декларації за квартал.
Декларацію за перший квартал 2025 року слід подати до 12 травня, тому заплатити податок потрібно до 22 травня.З доходів від нерухомого та рухомого майна Під час укладення договору купівлі-продажу нерухомості необхідно сплатити такі обов’язкові платежі: державне мито, ПДФО, військовий та пенсійний збори. Дохід від продажу першої квартири у році не оподатковується ПДФО і військовим збором, від продажу другої – платяться 5% ПДФО і 5% військового збору, третьої та наступних – 18% ПДФО та 5% військового збору.
Також податки доведеться заплатити з проданої квартири, якщо вона була у власності менше трьох років.
Читайте також: Податок на житлову нерухомість: хто і скільки має заплатити  Аналогічна ситуація – з продажем рухомого майна: автомобілів, мопедів і мотоциклів.
Власник, який вирішив продати транспортний засіб протягом одного року, має сплатити такі податки: продаж першого авто – 0%, продаж другого авто – 5% ПДФО від вартості авто та військовий збір 5%, продаж третього авто і наступних автомобілів – 18% ПДФО від вартості авто та військовий збір 5%. Під час продажу автобуса, вантажівки, причепа, трактора та спеціальної техніки стягуються податок у розмірі 5% і 5% військового збору навіть за першу операцію в році.
З третього і наступних продажів потрібно заплатити сумарно 23% податків від оціночної вартості транспортних засобів. Платити податки потрібно і з доходів, отриманих за здавання майна в оренду.
Якщо людина здає квартиру в оренду, вона повинна подати декларацію за підсумками року і сплатити ПДФО та військовий збір.
Подати таку декларацію потрібно до 1 травня наступного року, а сплатити податки – до 1 серпня.
Читайте також: "Первинка" померла, хай живе оренда.
Що відбувалось на ринку нерухомості у 2024 році Чи не призведе збільшення ставки військового збору до підвищення орендної плати? "Значна частина квартир здається без договорів з оплатою на картку або готівкою.
З цих доходів украй рідко сплачуються податки.
Якщо для власників військовий збір буде великим фінансовим тиском, вони повернуться в тінь або не виходитимуть з неї", – каже бізнес-директор компанії ЛУН Денис Суділковський. На його думку, будуть і ті, хто використають зростання податків як аргумент для підвищення орендної плати.
"Швидше за все, це станеться, якщо гривня послабиться.
Значна частина орендодавців, особливо в західних регіонах країни, прив"язує орендну плату не до гривні, а до долара.
Тому краще стежити за попитом, пропозицією, курсом валют та інфляцією", – зазначив співрозмовник.З фінансових інструментів Платити військовий збір потрібно і з дивідендів.
З нарахованих відсотків за депозитом за вкладника сплачуються 18% ПДФО та 5% військового збору.Якщо ставка за депозитом становить 11,5% річних, то після сплати всіх податків власник отримає 9,26%. Те саме стосується отриманого банківського кешбеку, а виплати за програмою "Національний кешбек" звільнили від оподаткування ПДФО та військовим збором.
Не оподатковуються доходи від ОВДП і зовнішніх облігацій України (євробондів).
Тож тих, хто інвестував у державу, підвищення податку не торкнеться.З яких доходів не треба платити військовий збір До доходів, з яких не треба платити військовий збір, належать декретні виплати, житлові субсидії, аліменти, гроші на відрядження.
Збір також не стягується з подарунків, якщо їх вартість не перевищує 25% мінімальної зарплати (наразі 2 тис.
грн), або якщо дарувальником є родич першого (батьки, чоловік, дружина, діти) і другого (брати, сестри, бабусі, дідусі, онуки) ступенів споріднення.
Читайте також: Знай свої права.
Як розрахувати лікарняний, відпускні та компенсацію за відпустку Під час дії воєнного стану не сплачують військовий збір представники ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держохорони, МВС, Держспецзв’язку, Управління державної охорони. Збір не стягується тільки з доходів, які належать до грошового забезпечення (посадовий оклад, надбавка за вислугу років).
Якщо ж військовий буде здавати квартиру в оренду, то з цього доходу він має заплатити збір 1,5%. Крім того, не платити військовий збір можуть ФОП, які мобілізувалися (протягом усього періоду служби), а також ФОП першої та другої груп, чия податкова адреса розташована в районах боїв чи на тимчасово окупованих територіях.

Додати коментар

Користувач:
email:





Governments and firms
Issue bonds and stocks to raise
Capital for projects

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:55 - Гнучкість і стійкість: як ОГТСУ адаптується до нових викликів
21:00 - Новини 28 січня: подорожчання залізничних квитків, банк в "Укрпошті", збереження ліцензії біржі ПФТС
20:50 - Андрій Сибіга та Хосе Мануель Альбарес відвідали у госпіталі у Львові українських захисників
20:31 - Найбагатші люди світу втратили $108 мільярдів через обвал акцій на тлі новин про DeepSeek
20:23 - Андрій Сибіга та Хосе Мануель Альбарес підписали угоду про співпрацю між Україною та Іспанією в галузі освіти
20:20 - Андрій Сибіга взяв участь у відкритті Культурного хабу ЮНЕСКО у Львові
20:02 - У застосунку Monobank з’явився калькулятор
19:58 - "Нова пошта" у 2024 рік інвестувала 1,8 мільярда у розвиток бізнесу в Україні
19:57 - У Празі Олексій Чернишов провів зустріч з Урядовим уповноваженим з питань відновлення України, заступником Міністра промисловості і торгівлі Чехії
19:45 - Олексій Чернишов обговорив із чеськими високопосадовцями питання соціальної адаптації українців
19:29 - Трамп знову заговорив про введення універсальних мит для "захисту країни"
19:01 - Розтратив 43 мільйони з держбюджету: БЕБ у Полтаві викрило керівника підприємства
18:55 - Рекордна кількість блокувань: у московія заблокували понад 417 тисяч сайтів за 2024 рік
18:39 - Колонка Олексія Шабана "Е-гривня: які запитання найчастіше отримує Національний банк?" для "Економічної правди"
18:19 - Ольга Стефанішина зустрілася з Єврокомісаром з питань розширення Мартою Кос
18:13 - Сплата податків резидентами "Дія.City" зросла більше ніж вдвічі за рік – до 18 мільярдів
18:05 - Данія дозволила "Газпрому" законсервувати "Північний потік"
18:01 - Засідання Комісії
17:47 - Близький Схід стає лідером у зростанні ринку відновлюваної енергетики після Китаю
17:46 - Термін укладання контракту для військових капеланів збільшено до шести місяців – постанова Уряду
17:44 - Одній небанківській фінансовій установі анульовано ліцензію на діяльність фінансової компанії, трьом – виключено з ліцензій окремі види фінансових послуг
17:43 - Масштабна ремонтна кампанія триває на енергооб’єктах по всій країні – Микола Колісник
17:42 - Держрибагентство: Відновлення зрошення – пріоритетний напрям державної політики України та розвитку аграрного сектора економіки
17:40 - Державна податкова служба щодо сплати військового збору ФОПами
17:40 - Е-гривня: які запитання найчастіше отримує Національний банк?
17:35 - Найстарішій біржі України вдалося зберегти ліцензію
17:29 - Державна податкова служба про нові правила для мобілізованих ФОП
17:21 - Саудівська Аравія та інші міністри ОПЕК+ зустрілися після заклику Трампа знизити ціну на нафту
17:09 - На базі державної "Укрпошти" працюватиме поштовий банк


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.2244
Канадський долар29.1458
Юань Женьміньбі5.8001
Чеська крона1.7451
Данська крона5.8671
Гонконгівський долар5.3934
Форинт0.107264
Індійська рупія0.48562
Рупія0.0025983
Новий ізраїльський шекель11.607
Єна0.27054
Теньге0.081287
Вона0.029056
Мексиканське песо2.0324
Молдовський лей2.2646
Новозеландський долар23.7452
Норвезька крона3.7173
московський рубль0.42681
Сінгапурський долар31.0818
Ренд2.2444
Шведська крона3.8151
Швейцарський франк46.374
Єгипетський фунт0.837
Фунт стерлінгів52.2218
Долар США42.0195
Білоруський рубль15.2732
Азербайджанський манат24.7144
Румунський лей8.801
Турецька ліра1.1749
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.8975
Болгарський лев22.3829
Євро43.7843
Злотий10.405
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото115341.43
Срібло1267.52
Платина39766.41
Паладій40481.17

Курси валют, встановлені НБУ на 29.01.2025