Юлія Свириденко обговорила з представниками Урядів країн ЄС поглиблення торгівлі та інвестиції у відновлення України
05.02 15:34 | Міністерство економіки України | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації
Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко зустрілась з Міністром з питань зовнішньої торгівлі та французьких громадян за кордоном Франції Лораном Сен-Мартеном та обговорила питання поглиблення економічного співробітництва між країнами, залучення європейських інвесторів до приватизації, а також післявоєнного відновлення України. На заході були присутні представники урядів Німеччини, Італії, Португалії, Греції, Естонії, Австрії, Ірландії, Словаччини, Угорщини та Латвії.
Юлія Свириденко підкреслила, що співпраця з ЄС залишається ключовим вектором економічного розвитку України. Експорт до країн ЄС становить 59,5% всього українського експорту, який минулого року сягнув 24,7 млрд доларів. В січні цього року експорт української продукції до країн ЄС зріс на 5,5% до 1,8 млрд доларів у порівнянні із груднем 2024 року.
Вона закликала європейський бізнес не зволікати та збільшувати інвестиції в Україну вже зараз.
«Відновлення України створить додаткові можливості для приватного бізнесу, адже його роль у відбудові буде надзвичайно важливою. Навіть війна не стала ембарго на інвестиції. Українські підприємці продовжують вкладати в економіку, доводячи свою віру в майбутнє країни. До них поступово приєднуються і закордонні компанії. Завдяки підтримці інвесторів, стійкості українського бізнесу та допомозі міжнародних партнерів економіка відновлюється: у 2023 році зростання становило 5,3%, а у 2024 році — близько 3,6%. Обсяги експорту зросли на 15% у грошовому вираженні. Сьогодні ми обговорили, як можемо посилити двосторонню торгівлю із європейськими партнерами», — розповіла Юлія Свириденко.
Окремо вона зазначила важливість розширення інвестиційної співпраці та розвиток міжурядових платформ (G2G-угод). Такий механізм вже діє між Україною та Францією, що дозволяє залучити €200 млн грантового фінансування.
«Ці кошти підтримають такі сектори, як охорона здоров’я, інфраструктура, енергетика, сільське господарство, водопостачання та санітарія, управління відходами, розмінування, будівництво житла та цифрові технології. Важливо, що 60 мільйонів євро буде спрямовано на підтримку енергетичного сектору України, який є нині пріоритетом через систематичне руйнування нашої енергетичної інфраструктури росією. Ми вже відібрали спільно із французькими партнерами проєкти, які будуть за ці кошти реалізовані й очікуємо вже невдовзі безпосереднього виділення коштів», — продовжила Юлія Свириденко.
Серед першочергових завдань Уряду Юлія Свириденко відзначила: створення привабливих умов для інвесторів, розширення приватизації та запуск державно-приватних партнерств.
Зокрема, зараз держава пропонує різні форми підтримки для інвесторів:
Податкові та митні пільги для компаній, що працюють в індустріальних парках, а також компенсацію витрат на їх підключення та розвиток інфраструктури.
Програму підтримки великих інвестпроєктів, що покриває до 30% витрат для інвестицій від 12 мільйонів євро.
Інвестиційну програму на 9,3 мільярда євро, яка включає гранти, гарантії від Європейської Комісії та технічну допомогу.
Також запущена система страхування від воєнних ризиків. Вона охоплює страхування суден (Marsh McLennan), вантажів і складів (ЄБРР), малого та середнього бізнесу (DFC), а також спеціальні програми від MIGA. Цей список постійно доповнюється новими інструментами захисту інвесторів.
Юлія Свириденко закликала європейських партнерів підтримати український бізнес, який вже має готові інвестиційні проєкти у ключових секторах економіки.