Шляхи несповідимі: за організацію втечі за кордон карають гуманніше, ніж за СЗЧ
19.02 15:01 | Економічна правда
За даними Офісу генпрокурора, у 2024 році зареєстрували 3 106 кримінальних проваджень за ст.
332 ККУ "Незаконне переправлення осіб через державний кордон".
Роком раніше таких справ було на третину менше – 2 301.
У січні 2025-го кількість цих правопорушень зросла: 391 проти 385 за цей же період 2024 року.
Збільшується й кількість переданих до суду справ та вироків особам, які з початку великої війни заробляють на переправленні військовозобов"язаних за кордон.
У 2022 році суди винесли 129 таких вироків, у 2023-му – 269, у 2024-му – 341..weekly_charts
figure{margin-inline-start:0px;!important;margin-inline-end:0px;!important;font-size:13px}label[for^="inputs"]{font-size:14px} import{Runtime,Inspector}from"https://cdn.jsdelivr.net/npm/@observablehq/runtime@5/dist/runtime.js";import define from"https://api.observablehq.com/d/64bb9181867644f1@62.js?v=4";new Runtime().module(define,name=>{if(name==="vis1")return new Inspector(document.querySelector("#observablehq-vis1-a8692c97"));});
"За час воєнного стану викрито не менше 480 таких груп.
За ці дії передбачена кримінальна відповідальність для організаторів та пособників, а для порушників – адміністративна", – заявив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.
Чи справді це так? За даними аналізу ЕП Реєстру судових рішень, лише 61 вирок із 743 передбачали ув"язнення (і то лише в першій інстанції).
Усі інші – штрафи або умовні покарання (часто в результаті угоди зі слідством і визнання провини).
Рік тому ЕП писала про особливу категорію таких порушників: тих, хто не просто переправляє чоловіків за кордон стежками та горами, а робить це на вищому рівні – через доступ до державної системи "Шлях".
Її створили у 2022 році для впорядкування офіційних виїздів військовозобов"язаних за кордон.
Крім чиновників та спортсменів, вона призначалася для водіїв міжнародних перевезень (компанії отримують ліцензії в "Укртрансбезпеці", яка адмініструє "Шлях") і волонтерів, які узгоджують виїзди з цивільно-військовими адміністраціями.
Серед осіб з цих категорій виявилося чимало зловмисників.
З 2022 року ЕП нарахувала близько сотні вироків, пов"язаних з втручанням у систему "Шлях" (кількість підсудних більша, оскільки в кожному провадженні могло бути кілька осіб), з них 45 вироків винесені у 2024 році.
Вони майже порівну розподілені між категоріями "волонтер" та "перевізник".
Читайте також: Безкарність та вседозволеність.
Чому пійманих на корупції працівників МСЕК не садять за ґрати
Однак у 2024 році ЕП знайшла лише три вироки, що передбачають реальне ув"язнення, усі інші – або штрафи, або умовні покарання з випробувальним терміном.
Причому жодного тюремного строку не призначено "волонтерам".
Найбільш резонансною стала справа громадської організації "Волинський актив молоді", одним із засновників якої був народний депутат з Луцька Валерій Стернійчук.
У 2023 році через цю організацію виїхали за кордон і не повернулися щонайменше 18 військовозобов"язаних.Ця справа завершилася угодою зі слідством: представник "Волинського активу молоді", який підбирав і відправляв охочих виїхати за кордон за гроші, отримав умовне покарання з випробувальним терміном два роки.
Практика угод зі слідством, що ведуть до формальних вироків, є системною проблемою.
Вона була запроваджена понад десять років тому в оновленому Кримінально-процесуальному кодексі за ініціативи Андрія Портнова – колишнього першого заступника глави Адміністрації президента Віктора Януковича.
Поблажливість системи юстиції значно менша, коли йдеться про самовільне залишення частини (СЧЗ) військовими, багато з яких воювали.
Мова йде про ст.
401 ККУ ("Визначення військового кримінального правопорушення") та ст.
407 ККУ ("Самовільне залишення військової частини або місця служби").
У жовтні 2024 року "Українська правда" писала про цю проблему, а також про зростання кількості проваджень, порушених органами прокуратури.
Аналіз ЕП показує: якщо справу не закрито і військовий не повертається в частину, то в 60% випадків за останні пів року суди виносять вироки, що передбачають ув"язнення.