Помешкання для всіх: як забезпечити українців доступним та комфортним житлом

08:30 | Економічна правда

Щодня війна загострює ситуацію з житлом, роблячи його недоступним для дедалі більшої кількості українців.
Руйнування 10% житлового фонду країни, 4,6 млн внутрішньо переміщених осіб, підвищення попиту та цін на оренду.
Ці проблеми потребують вирішення, тож реформа житлової політики – нагальна потреба. Держава працює над новими підходами, зокрема над рамковим законопроєктом "Про основні засади житлової політики", який очікує на розгляд парламентом.
Однак реформа галузі – це довгий шлях, а діяти потрібно вже зараз.
Як забезпечити українців доступним житлом? Які інструменти найбільш ефективні?Чи потрібне українцям соціальне житло Доступним вважається житло, на яке сім’я витрачає менше 30% доходу.
На жаль, згідно з дослідженням Cedos, 42% родин витрачають більше цього показника (а 13% українців віддають понад половину) і потребують підтримки.
Соціальне житло може стати виходом для найбільш уразливих груп, особливо для ВПО. У країнах ЄС соціальне житло становить у середньому 25% від усього житлового фонду, в Україні – лише 1,5%.
Нам бракує інструментів забезпечення доступним житлом, які поширені у світі.
Один з них – оренда з правом викупу, коли сім’я живе в помешканні і може поступово накопичувати кошти на нього.
Цей підхід популярний у Великій Британії.
Там діє спеціальна державна програма підтримки людей, що вперше набувають житло, та окремих категорій, як-от молоді сім’ї. Програми оренди соціального житла, часто з можливістю його подальшої приватизації, є в Німеччині, Австрії та Швеції.
Вони фінансуються завдяки державним субсидіям, пільговим кредитам або спеціальним фондам. Крім того, у більшості штатів США та у Великій Британії застосовують інклюзивне зонування, що зобов’язує забудовників виділяти певний відсоток житла в новобудовах для соціального орендного житла.
Ще один інструмент, який може запозичити Україна, – житло в лізинг, як це працює у Франції та Польщі.Хто і як має формувати фонди соціального житла Формування житлових фондів має відбуватися на найближчому до громадян місцевому рівні зусиллями ОМС.
Такий підхід заклали і в проєкт закону щодо нової житлової політики.
Громади можуть планувати розвиток житлових фондів уже зараз, під час розробки місцевих стратегій та містобудівної документації. У представників уряду є ідеї централізованих проєктів з будівництва соціального житла, але дешевшим та ефективнішим способом є інвентаризація наявного житла і нерухомості, придатної для переобладнання.
Згадайте про будівлі, що простоюють, зокрема ті, які перебувають у державній та комунальній власності. Наприклад, реконструкція будівлі площею 5 тис.
кв.
м, за орієнтовними розрахунками, може коштувати 25-95 млн грн, а зведення такого будинку – 205 млн грн (опираючись на прогнозовану вартість будівництва житла від Агенства відновлення, яка становить 41 тис.
грн за кв.
м).
Інвентаризація дозволить ефективніше використати ресурси і дасть нове життя старим будівлям. У нас є відповідне законодавство: кілька місяців тому був ухвалений закон 4080-IX, що передбачає інвентаризацію нерухомості всіх форм власності для розміщення ВПО.
Деякі громади вже почали інвентаризацію проблемної власності: об’єктів з невстановленими власниками, майна підсанкційних осіб та колаборантів, занедбаних шкіл, садочків, лікарень та недобудов. У результаті будуть створені інформаційна база й інтерактивна мапа потенційного житла, які можна використати для залучення міжнародного фінансування.Як зробити ринок оренди житла цивілізованим Ще одна проблема – тіньовий ринок оренди.
Під час публічних консультацій щодо житлової політики ми вкотре почули, що орендувати ризиковано і для орендарів, і для орендодавців.
Неврегульованість цін, дискримінаційні і навіть дивні вимоги до наймачів, про які не соромляться писати в оголошеннях, ризик постраждати від шахраїв, раптові підвищення орендної плати або навіть виселення. Особливо вразливі внутрішньо переміщені особи, серед яких 56% орендують житло порівняно з 14% серед усіх українців.
Орендодавці також потребують захисту, зокрема, можливості стягнути компенсацію за пошкодження майна. Щоби права всіх учасників були захищені, їхні відносини мають регулювати офіційні договори, а з доходів від оренди сплачуватися справедливі податки, які можна спрямувати на розвиток пільгових програм і соціального житла.
Читайте також: "Первинка" померла, хай живе оренда.
Що відбувалось на ринку нерухомості у 2024 році Проте чи варто державі впроваджувати жорстку регуляцію ринку? Досвід Аргентини показує, що ні.
Жорсткі обмеження щодо договорів (мінімальний термін три роки, заборона на підвищення плати та валютних розрахунків) у поєднанні з інфляцією спричинили катастрофу. У столиці країни кількість доступних квартир скоротилася вдвічі, кожна сьома квартира стояла порожня, а ціни зросли настільки, що проживання в готелі стало вигіднішим варіантом.
Лише скасування обмежень та повна свобода договору дозволяє ринку потрохи повертатися до норми. Саме тому серед кроків для покращення орендного ринку експерти та громадськість пропонують надати пільги інвесторам, які будують доступне житло, запровадити державне субсидіювання оренди, зокрема для сімей загиблих воїнів, та збільшувати кількість житла для соціальної оренди.Як бути з хрущовками та іншим застарілим житлом Можна багато говорити про доступне та комфортне житло, але 85% будинків країни зведені за часів СРСР і 40% з них ніколи не ремонтувалися.
Маємо 40 тис.
застарілих будинків, з яких 10 тис.
хрущовок, термін експлуатації яких минув. Європейські країни по-різному підходили до цієї проблеми: від знесення старого житла у Великій Британії до комплексної реновації в низці країн центральної та східної Європи.
Реновація має переваги з погляду комфорту, безпеки, збереження обжитого середовища та сталого розвитку. Латвія та Польща сфокусувалися на енергоефективності та покращенні вигляду будинків.
Часто реновацію оплачував інвестор, а мешканці поступово віддавали йому кошти.
Завдяки утепленню фасадів і заміні систем постачання води й тепла будинки споживали менше енергії, але жителі платили за старими тарифами, щоб закрити кредит.
Іноді частину вартості реновації компенсувала держава. Подібну програму у 2021 році прагнув розгорнути й український уряд, але цим планам завадила велика війна. В Естонії та Німеччині до питання підходили комплексно, реновація зачіпала цілі квартали, а іноді й міста.
Наприклад, за кілька років в естонському Раквере, містечку на 16 тис.
жителів, модернізували понад 90% житлового фонду.
У Берліні під час реконструкції кварталів панельної забудови встановлювали ліфти, облаштовували тераси, упорядковували прибудинкову територію. Україна вивчає цей досвід.
Законопроєкт №6458 щодо реконструкції застарілих кварталів був проголосований у першому читанні ще у 2021 році, але війна призупинила пов’язані з ним плани.
Комплексна реконструкція може бути включена до планів повоєнної відбудови. Усе буде залежати від фінансування, яке може надійти від партнерів або завдяки конфіскації російських активів.
Тому під час планування просторового розвитку та розробки містобудівної документації маємо закладати нові підходи до розвитку житла.
Тоді в майбутньому воно стане доступнішим та комфортнішим.

Додати коментар

Користувач:
email:





Market bears emerge,
Stock prices plummet, panic reigns,
Investors lose big.

- Fin.Org.UA

Новини

16:06 - В Україні тестування електронної системи "єАкцизні марки" розпочнеться з березня
16:01 - московія окупувала 18 ГВт української генерації за час повномасштабної війни – Галущенко
15:59 - Обсяг газу в сховищах ЄС на третину менший, ніж торік
15:32 - Голова найбільшого банку Німеччини закликає до "фундаментальних реформ"
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 25.02.2025
15:27 - У Києві частково знімуть обмеження руху Південним мостом
15:20 - Торги через "Прозорро.Продажі": скільки заробили організатори аукціонів за три роки війни
14:52 - Apple інвестує 500 мільярдів доларів в США у відповідь на мита Трампа
14:50 - Крипто: отскоки всё ниже
14:34 - Власник БЦ "Парус" і готелю "Україна" Кріппа співпрацюватиме із забудовником DIM
14:31 - Китайський гігант Alibaba інвестує понад 52 мільярди доларів у ШІ та хмарні технології
14:21 - Гральний бізнес платить менше податків другий місяць поспіль
13:52 - Понад три чверті компаній ЄБА працюватимуть в Україні, навіть якщо війна не закінчиться цьогоріч
13:49 - Експорт яєць з України зріс майже у 2 рази з початку року
13:43 - Три роки стіикості: украінська енергетика витримує виклики, яких не мала жодна краіна світу
13:42 - Повна інтеграція енергосистем України та Європи планується до кінця 2026 року
13:34 - НБУ випустив монету, присвячену третій річниці повномасштабного вторгнення московія
12:59 - Імпортні вина в московія подорожчали на 40% за рік: найбільше - з "недружніх" країн
12:54 - ЄС витрачає на нафту і газ з московія більше, ніж на фінансову допомогу Україні — звіт
12:31 - Фальсифікат на майже півмільйона гривень: БЕБ викрило незаконну торгівлю
12:19 - Польський суд передав акції контролера українського Ідея Банку під зовнішнє управління
12:01 - ЄС звільнить більшість компаній від збору на викиди вуглецю – Reuters
11:52 - "Тримаймо стрій!": нова пам’ятна монета до третіх роковин від початку повномасштабного вторгнення в Україну
11:50 - Генштаб підтвердив удар дронів ГУР по нафтопереробному заводу в Рязані
11:46 - Starlink Маска змагається з китайським конкурентом за ринок супутникового інтернету
11:44 - Фінляндія надасть 4,5 мільйона євро для підтримки України
11:12 - Військові купили сто пікапів по 1,67 мільйона
11:01 - Три роки повномасштабної війни
10:55 - До уваги платників податків!
10:41 - Європейські акції ростуть на тлі результатів виборів в Німеччині: валюта блоку укріплюється


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.5513
Канадський долар29.3383
Юань Женьміньбі5.7513
Чеська крона1.7413
Данська крона5.8503
Гонконгівський долар5.3646
Форинт0.108598
Індійська рупія0.48084
Рупія0.0025617
Новий ізраїльський шекель11.6896
Єна0.27838
Теньге0.083393
Вона0.029201
Мексиканське песо2.0433
Молдовський лей2.238
Новозеландський долар23.9575
Норвезька крона3.7527
московський рубль0.47462
Сінгапурський долар31.167
Ренд2.2724
Шведська крона3.9133
Швейцарський франк46.3608
Єгипетський фунт0.8241
Фунт стерлінгів52.694
Долар США41.7015
Білоруський рубль15.1576
Азербайджанський манат24.5346
Румунський лей8.7691
Турецька ліра1.1445
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.7515
Болгарський лев22.317
Євро43.6448
Злотий10.5264
Алжирський динар0.30885
Така0.34202
Вірменський драм0.105011
Домініканське песо0.67874
Іранський ріал0.0000722
Іракський динар0.031852
Сом0.47714
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар8.4968
Малайзійський ринггіт9.3578
Марокканський дирхам4.1597
Пакистанська рупія0.14966
Саудівський ріял11.1249
Донг0.0016635
Бат1.24137
Дирхам ОАЕ11.3606
Туніський динар13.0832
Узбецький сум0.0032204
Новий тайванський долар1.27709
Туркменський новий манат11.9218
Сербський динар0.36978
Сомоні3.8193
Ларі14.628
Бразильський реал7.1165
Золото122875.55
Срібло1357.42
Платина40501.33
Паладій40176.89

Курси валют, встановлені НБУ на 25.02.2025