Ще раз про магію великих цифр валютного ринку

28.03 08:00 | Економічна правда. Колонки

В інформаційному просторі активно обговорюють дві "великі цифри", пов’язані з роботою валютного ринку.
Перша – валютні інтервенції Національного банку на міжбанківському ринку, друга – обсяг купівлі іноземної валюти на готівковому ринку. На основі вирваних з контексту цифр публічно розганяються меседжі, що в монетарній сфері щось не так: резерви виснажуються, курс управляється адміністративно, відбувається стимулювання тіньової економіки. Такі питання мають високий ступінь сенситивності, тому доречним буде детальне роз’яснення позиції Нацбанку.
У першій частині розбору на цю тему детально пояснюється, чому про виснаження резервів не йдеться, що впливає на обсяг валютних інтервенцій НБУ, а також чому їх штучне обмеження – погана стратегія. Богу – боже, кесарю – кесареве? У тому, що курс за штучного обмеження валютних інтервенцій полетить у космос, сумнівів бути не може.
Особливо якщо пристати на ще одну пораду, яку ми бачимо в інфопросторі: уже зараз "перейти до повністю плаваючого курсу". Мовляв, система підтримки курсу через інтервенції неефективна, не має довгострокової стійкості, а Національний банк використовує валютні резерви для підтримки адміністративного курсу без ринкових передумов. Щодо відсутності ринкових передумов.
У цьому аспекті, наскільки ми розуміємо, ідеться про наявність постійного і значного структурного дефіциту валюти на ринку. У попередньому матеріалі я вже пояснив, чому так відбувається: значна частина валюти, яка заходить в Україну, конвертується в гривню поза ринком, тоді як майже весь попит реалізується саме на ринку.
Якщо ж порахувати приплив валюти в Україну та її відплив за кордон, то якогось значного дисбалансу ми не побачимо. Суто механістично, за великого бажання, досягти зменшення обсягу валютних інтервенцій нескладно.
Наприклад, гіпотетично можна було б фінансувати принаймні окремі бюджетні видатки одразу в іноземній валюті.
Утім, це, очевидно, підривало б законодавчий та сутнісний статус гривні як єдиного засобу платежу на території України і мало б значні довгострокові руйнівні наслідки. Крім того, це не відповідало б визначеним міжнародними партнерами напрямам використання отриманих від них коштів.
Левова частка міжнародної допомоги виділяється Україні на фінансування соціальних видатків, освіти та охорони здоров’я.
Мабуть, без зайвих пояснень зрозуміло, що фінансувати такі видатки слід лише в гривні, тому уряд мусить конвертувати отриману валюту. Натомість ту частину видатків, де необхідні імпортні закупівлі (насамперед для потреб оборони), уряд має фінансувати лише завдяки внутрішнім надходженням.
Ці доходи надходять до бюджету в гривні.
Саме тому закупівельники зброї, отримавши з бюджету гривню, виходять на валютний ринок для купівлі валюти. Хтось, може, скаже, що це просто перекладання грошей з однієї кишені в іншу.
Однак для наших міжнародних партнерів украй важливо бути впевненими, що їх гроші були спрямовані саме на ті цілі, на які вони надавалися.
Чи нам замало намагань окремих "доброзичливців" представити Україну суцільно корумпованою державою, де кошти міжнародної допомоги зникають невідомо куди? Гаразд, а чи міг би в такому разі уряд продавати валюту не Нацбанку, а безпосередньо на ринку? У такому разі обсяги інтервенцій НБУ були б значно меншими і подекуди це були б інтервенції не з продажу, а з купівлі валюти в резерви.
Треба лише поміняти доданки місцями.
Однак у тому то й річ, що в монетарній арифметиці від перестановки доданків сума таки може бути різна. Надходження валюти від міжнародних партнерів та потреби в бюджетному фінансуванні видатків не завжди збігаються і точно завжди неритмічні.
За таких умов продаж урядом валюти на ринку об’єктивно відбувається нерівномірно. У якийсь день може бути продано кілька сотень мільйонів доларів, а потім тривалий час жодні продажі не відбуватимуться.
Це провокуватиме значну волатильність на ринку та значні хаотичні стрибки курсу в один, а потім в інший бік. Це не сприяло б стійкості валютного ринку та спокійній поведінці його учасників.
Натомість чинний механізм, коли ринок балансується шляхом інтервенцій НБУ, дає змогу уникати різких курсових змін та згладжувати раптові перекоси на ньому. Усе сказане жодною мірою не скасовує того, що Національний банк залишається стратегічно налаштованим на повернення до довоєнних засад функціонування валютного ринку, коли курс був плаваючим, а обсяги інтервенцій – відчутно менші. Це відображено в стратегічних документах.
Утім, для переходу до плаваючого курсу повинні скластися належні макроекономічні передумови.
Зокрема, економіка має перестати потребувати значних обсягів міжнародної фінансової допомоги.
Натомість офіційні джерела фінансування має замінити приватний капітал. Читайте також: НБУ намагається "погасити інфляцію".
Що буде з курсом? Допоки умови для повернення до плаваючого курсу не сформовані, Національний банк реалізує політику керованої гнучкості.
Якщо підсумувати двома словами, то НБУ намагається винести "за дужки" структурну складову попиту на валюту. Тобто ту складову, яка через описаний вище механізм формується завдяки перерозподілу всередині країни коштів міжнародної фінансової допомоги.
Або ту складову, під яку в країну зайшла валюта від міжнародних партнерів.
На вплив решти чинників на загальний баланс попиту та пропозиції реагує обмінний курс. Як бачимо, про жодне адміністративне регулювання курсу не йдеться.
Нацбанк як не мав, так і не має жодних кількісних цілей щодо рівня обмінного курсу. Готівковий ринок: від перестановки доданків сума змінюється? Нарешті торкнемося ще однієї "великої цифри": чистого продажу банками іноземної валюти населенню на готівковому ринку, обсяг якої виглядає потужно.
Різниця між чистою купівлею валюти населенням на готівковому ринку у 2024 році (11,1 млрд дол.) та 2023 році (3,4 млрд дол.) становить 7,7 млрд дол. Звісно, довкола цього малюється зрада.
Тим паче, що очевидний зв"язок між збільшенням купівлі готівкової іноземної валюти та лібералізацією цих операцій, яка була здійснена в грудні 2023 року після переходу до режиму керованої гнучкості курсу.
Дозволимо собі ще зовсім трішки математики. Обсяг чистих інтервенцій НБУ (різниця між продажем та купівлею) у 2024 році (34,8 млрд дол.) був на 6,2 млрд дол.
більшим, ніж у 2023 році (28,6 млрд дол.). Майже на третину цей приріст пояснюється формуванням додаткового попиту за результатами здійсненої торік валютної лібералізації, тягнути з якою вже не було куди.
Значною мірою інтервенції збільшилися і завдяки зростанню купівлі валюти оборонним сектором з огляду на збільшення фінансування відповідних потреб.
Конкретні цифри із зрозумілих причин тут навести не можу. Різниця між обсягами чистої купівлі валюти населенням на готівковому ринку у 2024 році порівняно з 2023 роком становить 7,7 млрд дол., тобто є більшою, ніж приріст інтервенцій, навіть без урахування впливу додаткового попиту від лібералізації та сектору оборони.
Виникає питання: як таке може бути? Відповідь дуже проста.
До грудня 2023 року діяли значні обмеження на готівкові операції, наслідком чого були подвійні курси та картковий туризм.
Курс гривні був фіксований і фактично був не амортизатором шоків, як зараз, а їх накопичувачем.
Населення все одно купувало валюту, але робило це через інші канали. Утім, який би канал не використовувало населення, джерело для задоволення попиту на валюту в нас одне: інтервенції НБУ.
Тому якщо зростання попиту на готівкову валюту не призводить до рівновеликого зростання валютних інтервенцій, це означає, що значна частина готівкового попиту всього лише відображає перетікання в цей сегмент попиту з інших куточків валютного ринку. Начебто просто поміняли доданки місяцями, але тепер операції населення проводяться в прозорий спосіб, курсовий спред між готівковим та безготівковим курсами дуже вузький, а курсові рухи дають змогу попередити накопичення додаткових фінансових дисбалансів.
Звісно, Нацбанк намагається зменшити попит у готівковому сегменті, але робить це суто ринковими методами. Регулятор намагається так проводити політику, щоб убезпечити гривневі заощадження від знецінення та підвищити економічну привабливість інструментів, номінованих у національній валюті.
Рішення за підсумками березневого комітету монетарної політики зайвий раз підкреслили цю рішучу налаштованість.

Додати коментар

Користувач:
email:





Криза минає,
Ринок відновлюється,
Дивись в майбутнє.

- Fin.Org.UA

Новини

13:10 - Крипта продолжает погружение
11:29 - З 01 квітня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують до мінімального акцизного податкового зобов’язання коефіцієнт 1,1
11:26 - Суб’єктам господарювання, які використовують ПРРО від ДПС
11:25 - Роботодавці мають дотримуватися трудового законодавства
11:24 - UGB оголошує збір на бойовий робот "Лють" для 13-ї бригади НГУ "Хартія"
11:22 - Якими засобами телекомунікаційного зв’язку приймається SAF-T UA?
11:19 - До уваги платників ПДВ!
11:18 - Онлайн-запис до електронної черги в ЦОПах – поліпшення якості та умов надання послуг платникам
11:10 - Чи може банк списати кошти з рахунку платника, який має податковий борг, на підставі платіжної інструкції на примусове списання (стягнення) коштів?
11:07 - Платники рентної плати за видобування нафти і використання водних біоресурсів забезпечили позитивну динаміку надходжень до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
11:05 - Єдиний податок: ФОПи спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини понад 1,1 млрд гривень
11:03 - Протягом двох місяців поточного року місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали від платників понад 7,4 млрд грн податків, зборів і платежів
11:00 - На онлайн зустрічі податківці Дніпропетровського регіону обговорили із СГ, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв у роздрібній мережі, порядок заповнення Декларації з акцизного податку
10:59 - В Україні прогнозують щорічне зростання експорту насіння: експерти назвали причини
10:40 - Під час онлайн зустрічі податківців з фізичними особами – підприємцями Дніпропетровщини комунікували про звірку з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
10:36 - Відомий економічний експерт Дніпропетровського регіону закликає громадян своєчасно задекларувати свої доходи і сплатити податки
10:34 - Сплата єдиного податку у січні – лютому 2025 року зросла на 12,8 %: в яких регіонах найбільші надходження
10:33 - Руслан Кравченко розповів про роботу ДПС для підтримки мобілізованих ФОП
10:32 - Прогнозована політика трансфертного ціноутворення: ДПС нагадує про можливість укладення договору АРА
10:25 - "Викликає тривогу": в Україні уповільнилось зростання в будівництві та промисловості
10:16 - Курс валют на 31 березня: скільки коштують долар та євро
09:59 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
09:43 - Великі медичні компанії збільшили доходи на 37%: хто у лідерах
09:25 - Ціни на нафту знижуються на тлі погроз Трампа про можливі мита для покупців російського
09:00 - Україна роботизує військо. Як армія з 15 тисяч наземних дронів замінятиме людей на передовій
09:00 - Частка суто китайських авто, ввезених в Україну з КНР, становить 63%: популярні бренди
08:30 - Скільки США витрачають на українську оборону і чи можна це замінити
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 31.03.2025
18:00 - За тиждень Нацбанк продав 846 мільйонів доларів
17:13 - Розлючений на Путіна: Трамп пригрозив московія митами на усю нафту


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.142
Канадський долар28.9818
Юань Женьміньбі5.7089
Чеська крона1.793
Данська крона5.9968
Гонконгівський долар5.3321
Форинт0.111021
Індійська рупія0.48531
Рупія0.0025052
Новий ізраїльський шекель11.2436
Єна0.27528
Теньге0.082296
Вона0.028254
Мексиканське песо2.0391
Молдовський лей2.3011
Новозеландський долар23.7466
Норвезька крона3.9614
московський рубль0.49218
Сінгапурський долар30.915
Ренд2.2841
Шведська крона4.1311
Швейцарський франк47.012
Єгипетський фунт0.8203
Фунт стерлінгів53.6963
Долар США41.4787
Білоруський рубль15.0766
Азербайджанський манат24.4035
Румунський лей8.9896
Турецька ліра1.0913
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.0274
Болгарський лев22.8697
Євро44.7472
Злотий10.7078
Алжирський динар0.30678
Така0.3396
Вірменський драм0.105329
Домініканське песо0.66703
Іранський ріал0.00007112
Іракський динар0.031627
Сом0.47378
Ліванський фунт0.00042
Лівійський динар8.476
Малайзійський ринггіт9.2849
Марокканський дирхам4.1619
Пакистанська рупія0.1482
Саудівський ріял11.0469
Донг0.0016211
Бат1.21254
Дирхам ОАЕ11.2812
Туніський динар13.0501
Узбецький сум0.0032174
Новий тайванський долар1.25939
Туркменський новий манат11.8375
Сербський динар0.36798
Сомоні3.7938
Ларі14.8366
Бразильський реал7.0922
Золото127703.38
Срібло1432.55
Платина41005.84
Паладій40909.2

Курси валют, встановлені НБУ на 31.03.2025