Данія виділить 6,7 млрд крон на підтримку України та розвиток української оборонної промисловості
04.04 14:35 | Міністерство економіки України | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації
3 квітня відбулася зустріч представників Міністерства економіки України під головуванням Першої віцепрем'єр-міністерки – Міністерки економіки України Юлії Свириденко з Міністром фінансів Данії Ніколаєм Вамменом. Під час зустрічі обговорювались питання військової допомоги, залучення інвестицій та приватного капіталу до України, а також подальші перспективи економічної співпраці.
Міністр фінансів Данії оголосив про виділення Україні 25-го пакету військової допомоги на суму 6,7 млрд данських крон (близько 1 млрд доларів США). Пакет включає системи ППО, артилерію та фінансування для українських Військово-повітряних сил. Допомога надходитиме протягом 2025-2027 років.
Особливу увагу під час зустрічі сторони приділили «данській моделі» допомоги, яка передбачає інвестиції безпосередньо в українську оборонну промисловість. В рамках нового пакету Данія виділить 2 млрд крон упродовж 2025-2027 років для підтримки виробництва зброї в Україні.
«Данська модель – це надзвичайно ефективний механізм, який став прикладом для інших країн-союзників України. Замість того, щоб купувати зброю за кордоном, Данія інвестує безпосередньо в українське виробництво. Це забезпечує як швидше постачання для наших збройних сил, так і розвиток української економіки», – зазначила Перша віцепрем'єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Торік Данія вже передала 4,4 млрд крон за цією моделлю, що дозволило суттєво підтримати український оборонно-промисловий комплекс. Ця модель також заохочує інші держави спрямовувати кошти безпосередньо у виробництво в Україні.
Під час зустрічі сторони також обговорили розширення економічної співпраці. Данський міністр зазначив, що близько 100 найбільших данських компаній вже інвестують в Україну, включаючи Carlsberg та логістичну компанію DSV, які навіть збільшили свою присутність в Україні, коли інші іноземні компанії залишали ринок.
Українська сторона представила механізми залучення інвестицій під час війни, зокрема в рамках міжурядових угод. Наразі український уряд активно працює над покращенням інвестиційного клімату, зокрема шляхом запровадження механізмів страхування воєнних ризиків. Представники Міністерства економіки наголосили на важливості залучення приватних інвестиційних фондів для підтримки українського бізнесу.
На зустрічі також було повідомлено про нову данську ініціативу – модель «IFU 2.0», яка дозволить данському інвестиційному фонду IFU надавати гарантії для данських інвесторів, які бажають інвестувати в Україну. Ця ініціатива стосуватиметься не лише оборонної промисловості, але й інших секторів української економіки.
Сторони домовились про організацію спеціальної бізнес-місії данських компаній до України для встановлення прямих контактів між бізнесом обох країн.