Національний банк України підвищив облікову ставку до 8,5%

09.09.2021 14:41 | Fin.Org.UA

Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 8,5% річних. Крім того, Національний банк припиняє використання антикризових монетарних заходів з початку IV кварталу.

Посилення монетарної політики сприятиме утриманню під контролем інфляційних очікувань і поверненню інфляції на траєкторію стійкого сповільнення до цілі 5%, досягнення якої прогнозується в 2022 році.

Інфляція впродовж останніх місяців перевищує 10% під впливом як тимчасових, так і фундаментальних чинників, проте залишається близькою до прогнозної траєкторії. 

У липні 2021 року споживчі ціни зросли на 10,2% у річному вимірі, що відповідало останньому макроекономічному прогнозу (Інфляційний звіт, липень 2021 року). За попередніми оцінками Національного банку, у серпні інфляція і далі прискорювалася.

Попри корекцію вартості окремих продуктів харчування та поступове вичерпання ефекту низької бази порівняння, збереження високих світових цін на енергоносії та продовольство мало значний внесок у загальну інфляцію. Несприятливі погодні умови в липні-серпні також позначилися на вартості низки продуктів харчування на внутрішньому ринку.  

Зберігається також фундаментальний інфляційний тиск. Згідно з оперативною оцінкою Державної служби статистики зростання ВВП у ІІ кварталі 2021 року (5,4% р/р) виявилося нижчим за прогноз Національного банку (7,5% р/р) насамперед під впливом тимчасових та технічних чинників. Водночас на початку ІІІ кварталу економіка стрімко відновлюється завдяки високим врожаям, сприятливим зовнішнім умовам, стійкому споживчому попиту та пожвавленню інвестиційної активності. З огляду на економічне відновлення, посилення міграційного тиску та вплив структурних чинників, темпи зростання заробітних плат залишаються значними. Швидке підвищення реальних доходів громадян підтримує високий внутрішній попит. Про це, зокрема, свідчать зростання роздрібної торгівлі та значний попит на товари довгострокового користування. 

Інфляційні очікування залишаються підвищеними та дещо погіршилися з часу попереднього засідання Правління Національного банку з питань монетарної політики. Зберігається ризик їх подальшого розбалансування.

Водночас упродовж останніх місяців базова інфляція стабілізувалася, зокрема завдяки корекції цін на соняшникову олію та зміцненню курсу гривні. Останнє зумовлювалося як сприятливою зовнішньою кон’юнктурою для українських експортерів, так і виваженою монетарною політикою Національного банку. 

Інфляція сповільниться наприкінці цього року, а в наступному – поступово повернеться до цілі 5%.

За очікуваннями Національного банку, протягом вересня-жовтня інфляція залишатиметься в діапазоні 10–11%, а в останні місяці року сповільниться нижче 10%. У наступному році зниження темпів інфляції триватиме – вона поступово повернеться до цілі 5%. 

Сповільненню інфляції сприятимуть вичерпання ефектів низької бази порівняння минулого року, корекція світових цін на сировинні товари та надходження нового більшого врожаю сільськогосподарських культур. Стримуючий влив на цінову динаміку також матиме посилення монетарної політики Національного банку.

Основним припущенням, яке Правління Національного банку України бере до уваги, залишається продовження співпраці з МВФ.

Отримання Україною 2,7 млрд дол. США в межах розподілу спеціальних прав запозичень (СПЗ) МВФ спростило фінансування бюджетних потреб у короткостроковій перспективі, зокрема виплат за зовнішніми зобов’язаннями. Водночас продовження співпраці з МВФ за чинною програмою stand-by є необхідним для підтримки макрофінансової стабільності в наступні роки. 

Виконання програми МВФ дасть змогу отримати офіційне фінансування з інших джерел, а також сприятиме нижчим ставкам за зовнішніми запозиченнями та підтримці інтересу іноземних інвесторів до гривневих активів.

Ключовими ризиками для економіки є значне посилення карантину в Україні та у світі, а також триваліший і суттєвіший, ніж передбачалося, інфляційний сплеск у світі.

Поширення нових варіантів коронавірусу може призвести до чергового посилення карантинних обмежень та послаблення економічної активності. Напрям впливу на інфляцію визначатиметься співвідношенням проінфляційних (через порушення виробничих ланцюгів) та дезінфляційних (через пригнічення сукупного попиту) чинників. 

Довший, ніж очікується зараз, ціновий сплеск на сировинних ринках та в країнах – торговельних партнерах тиснутиме на внутрішні ціни та загрожуватиме тривалішим відхиленням інфляції від цілі 5%. 

Актуальними є й інші ризики проінфляційного характеру, зокрема ескалація військового конфлікту з Росією та різке погіршення умов торгівлі. 

Ураховуючи баланс ризиків та близькість фактичної динаміки макропоказників до поточного прогнозу, Правління Національного банку України вирішило підвищити облікову ставку до 8,5%. Це рішення відповідає прогнозній траєкторії ставки (Інфляційний звіт, липень 2021 року). 

Крім того, як анонсувалося раніше, затверджено згортання антикризових монетарних заходів, а саме припинення проведення тендерів з довгострокового рефінансування та аукціонів своп процентної ставки з початку IV кварталу 2021 року.

Для підвищення ефективності монетарної трансмісії Національний банк також продовжив нормалізацію дизайну монетарної політики. Так, з 1 жовтня строковість операцій з надання кредитів рефінансування скорочено з 90 до 30 днів. 

У разі суттєвого посилення фундаментального інфляційного тиску, а також стійкого погіршення інфляційних очікувань Національний банк готовий вжити додаткових заходів для повернення інфляції до цілі 5%.

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала прийняттю Правлінням Національного банку України цього рішення, буде оприлюднено 20 вересня 2021 року. 

Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 21 жовтня 2021 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка. 

 

Графік проведення засідань Правління з питань монетарної політики

 

2021 рік

Засідання комітету з монетарної політики

Засідання Правління
з питань монетарної політики

Рішення Правління щодо рівня облікової ставки

Підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки

Виступ на пресбрифінгу

Відео пресбрифінгу

19-20 січня

21 січня

Зберегти на рівні 6,0% річних

1 лютого

Виступ Голови НБУ Кирила Шевченка

21 січня

3 березня

4 березня

Підвищити до 6,5% річних

15 березня

Виступ заступника Голови НБУ Юрія Гелетія

4 березня

13-14 квітня

15 квітня

 Підвищити до 7,5% річних

26 квітня

 

15 квітня

16 червня

17 червня

 

29 червня

 

17 червня

20-21 липня

22 липня

Національний банк України підвищив облікову ставку до 8%

2 серпня

 

22 липня

8 вересня

9 вересня

Національний банк України підвищив облікову ставку до 8,5%

20 вересня

 

9 вересня

19-20 жовтня

21 жовтня

 

1 листопада

 

21 жовтня

8 грудня

9 грудня

 

20 грудня

 

9 грудня

 

 

 

Облікова ставка Національного банку України (з 1992 року)

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Stock market soars high,
Bulls and bears in fierce battle,
Greed and fear collide.

- Fin.Org.UA

Новини

16:31 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 26.12.2024
16:00 - Заведені в Україну ЦП неможливо буде вивести
15:21 - Державні нафтопереробні компанії Індії можуть замінити нафту московія на близькосхідну
15:13 - Виплати за прямими інвестиціями скоротилися на 50% у 2024 році
15:09 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
15:09 - Зеленський підписав закон про запобігання підкупу іноземних посадовців
15:00 - Кожен хто хоче працевлаштуватися, відкрити власну справу, чи перенавчитися новій професії, повинен мати таку можливість, – Тетяна Бережна 
14:53 - Ціни на зріджений газ на внутрішньому ринку московія впали наполовину після ембарго ЄС
14:51 - московія запевняє, що може постачати газ до Європи декількома маршрутами в обхід України
14:44 - Чи підлягають оподаткуванню ПДВ та відображенню в податковій декларації з ПДВ операції з виплати роялті нерезиденту?
14:42 - Чи мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе платники єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України?
14:31 - Під час ранкової атаки московія загинув енергетик ДТЕК
14:30 - Самостійне виправлення суб’єктом господарювання помилок у Заяві за ф. № 20-ОПП
14:28 - Рентна плата: платники Дніпропетровщини поповнили місцеві бюджети майже на 1,8 млрд гривень
14:26 - Порядок сплати земельного податку фізичною особою у рік придбання земельної ділянки
14:24 - Понад 38,0 млрд грн спрямували до загального фонду держбюджету платники Дніпропетровщини
14:22 - Нестворення (несвоєчасне створення) щоденних Z-звітів на РРО/ПРРО з причини потенційного/аварійного відключення електроенергії у період дії воєнного стану: чи передбачена відповідальність?
14:19 - Закон України № 4015: новації для платників податку на прибуток підприємств
14:12 - До уваги осіб, які скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства іноземної держави!
14:07 - У 2025 році Національний банк проведе виїзний моніторинг чотирьох об’єктів оверсайту
14:05 - Світове виробництво Toyota скорочується 10-й місяць поспіль
13:59 - Холдинг Фірташа Ostchem збанкрутував
13:47 - Іран скасував заборону на WhatsApp і Google Play
13:29 - Енергетики вимикатимуть до половини населення від світла одночасно у середу
13:26 - Технології та мрії — що спільного?
13:21 - "Нацкешбек" за грудень та січень виплатять наприкінці зими – Мінекономіки
13:16 - Україна отримала від ЄС 150 мільйонів євро: другий транш щодо підтримки швидкого відновлення
13:15 - Китай зосередиться на стабілізації проблемного ринку житла у 2025 році
12:48 - Закон України № 4015: новації для платників податку на прибуток підприємств


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1221
Канадський долар29.0993
Юань Женьміньбі5.8249
Чеська крона1.7286
Данська крона5.8913
Гонконгівський долар5.4082
Форинт0.105073
Індійська рупія0.49286
Рупія0.0025828
Новий ізраїльський шекель11.4284
Єна0.266
Теньге0.081146
Вона0.028722
Мексиканське песо2.0769
Молдовський лей2.2714
Новозеландський долар23.6208
Норвезька крона3.6849
московський рубль0.41916
Сінгапурський долар30.806
Ренд2.2547
Шведська крона3.7885
Швейцарський франк46.4724
Єгипетський фунт0.8211
Фунт стерлінгів52.4074
Долар США41.8623
Білоруський рубль15.216
Азербайджанський манат24.6249
Румунський лей8.7468
Турецька ліра1.1887
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.6873
Болгарський лев22.2451
Євро43.5159
Злотий10.1788
Алжирський динар0.31193
Така0.34654
Вірменський драм0.105374
Домініканське песо0.69081
Іранський ріал0.0000898
Іракський динар0.031744
Сом0.47909
Ліванський фунт0.000465
Лівійський динар8.5237
Малайзійський ринггіт9.3501
Марокканський дирхам4.156
Пакистанська рупія0.1496
Саудівський ріял11.0692
Донг0.0016407
Бат1.21298
Дирхам ОАЕ11.3214
Туніський динар13.2153
Узбецький сум0.0032324
Новий тайванський долар1.27929
Туркменський новий манат11.8813
Сербський динар0.37539
Сомоні3.8159
Ларі14.8527
Бразильський реал6.8615
Золото109419.68
Срібло1239.33
Платина39266.84
Паладій38680.77

Курси валют, встановлені НБУ на 26.12.2024